Update cookies preferences

Úterý

3. prosince 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Horší než kůrovec, přemnožená zvěř poškodí třetinu mladých lesů

6. 6. 2024

Horší než kůrovec, přemnožená zvěř poškodí třetinu mladých lesů 10 snímků
Dvě a půl miliardy korun každý rok, což je za deset let 25 miliard bez ohledu na počasí, stav lesů nebo ochranná opatření. Takové škody způsobuje dlouhodobě přemnožená zvěř v lesích. Zatímco s kůrovcem se lesníci postupně dokázali vypořádat, stavy přemnožené zvěře se radikálně snižovat nedaří. Zvěř přitom poškodí až třetinu nově vysázených lesů.

„Údaje o škodách, které u nás přemnožená zvěř způsobuje, jsou alarmující. Tyto škody možná nejsou na první pohled tak viditelné, jako v případě kůrovce, jsou ale podobně zásadní. Podle údajů z Národní inventarizace lesů zvěř poškodí zhruba 32 procent stromků do výšky 1,3 metru, tedy těch, které lesníci nákladně vysázeli při obnově po kůrovcové kalamitě v posledních letech,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Jen ministerstvo zemědělství přitom na podporu lesního hospodářství za posledních šest let vyplatilo vlastníkům lesů přes 26 miliard korun. Tyto peníze byly určeny především na obnovu lesů, přemnožená zvěř však podstatnou část stromků poškodila. Vysoká míra poškození nově vysázených lesů zásadně komplikuje snahu zachovat české lesy zdravé, obnovit je po kůrovcové kalamitě a přizpůsobit naše lesy klimatické změně. Ačkoli neexistuje přesný nástroj pro celkové vyčíslení škod v lesích, při odhadu lze vycházet z dat Národní inventarizace lesů, kterou provádí Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL).

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) z těchto dat vyčíslil minimální prokazatelnou výši škod způsobených zvěří na lesních porostech na 1,1 miliardy korun ročně. Kromě poškození lesa je třeba brát v úvahu také náklady na potřebnou ochranu lesních porostů, které představují zhruba 1,45 miliardy korun ročně. Minimální škody společně s náklady na opatření pro jejich předcházení tedy každoročně přesahují 2,5 miliardy korun, reálná výše bude zřejmě ještě výrazně vyšší. Škody totiž zvěř nezpůsobuje jen v lesích, je třeba přičíst i škody způsobené na zemědělských pozemcích a plodinách.

„Zemědělci mají vesměs problémy s přerytými pastvinami a loukami od divokých prasat. Takto poškozené pozemky není možné kvalitně agrotechnicky zpracovat a bývají příčinou poruch zemědělské techniky. Dalším problémem jsou početná stáda spárkaté zvěře, jako jsou jeleni, daňci nebo mufloni, která spásají pole osetá zemědělskými plodinami. Celkový rozsah těchto škod přitom není nikde souhrnně evidovaný,“ uvedl ministr Výborný.

Přemnožená zvěř působí škody i v dopravě, srážce automobilů se zúčastňuje denně v celé České republice. Ohrožený je přitom nejen majetek, ale zejména zdraví lidí. Snížit počty spárkaté zvěře a škod jí působenými by měla pomoci novela mysliveckého zákona, která po více než dvaceti letech přináší zásadní změny v plánování lovu zvěře. Ten se nově bude stanovovat právě podle míry poškození lesa. Předlohou mysliveckého zákona se bude vláda zabývat již za několik dní, ještě v průběhu června.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MZe