K nejznámějšímu beskydskému pralesu Mionší se lze vydat až začátkem srpna
11. 6. 2024
„Situace v horní části trasy, kde stezka prochází po hranici pralesa, byla na jaře velmi podobná té loňské. Opět popadlé suché stromy a potvrzená přítomnost tetřeva hlušce. Proto jsme obci navrhli buď zrušení stezky, nebo alespoň posunutí návštěvnické sezóny na mimohnízdní období. Dohodli jsme se na opakování loňského modelu, tedy pozdějšího startu sezóny. Zároveň by se na jaře „zkrácená“ sezóna mohla přesunout do podzimu, tedy do konce září,“ uvedl Jiří Lehký, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.
Tetřev hlušec získal jméno podle chování jeho kohoutů, kteří v době toku nevnímají své okolí a jsou jakoby „hluší“. Intenzivní lesnictví vyhubilo tetřeva na většině území a kromě Šumavy v České republice žije již jen v Chráněné krajinné oblasti Beskyd, kde je ale mimořádně vzácný. Pro přežití potřebuje staré smrkové porosty s bohatým podrostem a dostatek klidu, protože je narušení velmi citlivé.
Národní přírodní rezervace Mionší chrání největší zachovalý jedlobukový prales u nás. Přísná ochrana tohoto území má kořeny již v roce 1895 a vstup mimo značené trasy je zde zakázán. Vstup na naučnou stezku Mionší, která vede po jeho okraji, je od roku 2015 možný jen s průvodcovskou službou, kterou zajišťuje obec Dolní Lomná. Více info o naučné stezce najdete na stránkách obce Dolní Lomná
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Beskydy