Klejicha hedvábná ohrožuje pálavskou přírodu i úrodu na vinohradech
5. 6. 2024
Na Pálavě se její plošné šíření eviduje od loňského roku v polích, vinohradech a zahradách na jižní úpatí mikulovského Svatého kopečku av Klentnici. Klejicha je podobně jako pajasan žláznatý klonální druh s dobrou regenerační schopností, který dokáže v případě nevhodných mechanických zásahů, jako jsou trhání, sečení či orání exponenciálně vegetativně namnožit. Vznikají tím rozsáhlé souvislé porosty vytlačující současnou vegetaci, ať už jde o vzácné stepní trávníky nebo kultury révy vinné. Kromě toho klejicha i pajasan produkují velké množství snadno se šířících semen.
V případě zjištěného výskytu klejichy hedvábné je to relevantní zakročit, a to až pětiprocentním postřikem herbicidu na bázi glyfosátu, který se aplikuje bodově na její listy, poprvé v červnu před vykvetením a poté v srpnu před uložením asimilátů do kořenů. Stejným roztokem lze ošetřit i mladé jedince pajasanu žláznatého, a sice nátěrem oloupaných kmínků. Zásahy je nutné trpělivě opakovat několik let až do odstranění celé populace invazního druhu.
Pro klejichu hedvábnou i pajasan žláznatý platí podle nařízení EU zákaz dovozu a převozu, uvádění na trh, držení, rozmnožování a vypouštění do volné přírody. Zavlečení, vysazení nebo šíření invazního nepůvodního druhu na unijním seznamu je přestupkem podle zákona o ochraně přírody a krajiny v platném znění, za které lze uložit pokutu do výše 10 tisíc korun.
(hyš-dk)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Daniel Kadaš