Update cookies preferences

Pondělí

14. října 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Obnova holin po kůrovci jinak, třeba výsadbou pionýrských dřevin

3. 6. 2024

page.Name
O tom, že smrkové lesy zejména v nižších polohách, mimo oblast svého přirozeného rozšíření, chřadnou a hynou, kromě jiného v důsledku napadení kůrovci, ví snad asi každý. Ale jak je to s využitím tak zvaných pionýrských dřevin?

V přírodě po nějakém mimořádném narušení - disturbanci, například vlivem větrného polomu nebo požáru, začne na náhle osluněných plochách probíhat přirozený proces – sukcese. Jsou to změny ve vývoji ekosystému pomocí pionýrských dřevin, jako jsou bříza a osika, ve vyšších polohách také jeřáb či vrby. Tyto dřeviny dobře snášejí nehostinné prostředí holin, od prvního roku velmi rychle rostou a brzy začínají plodit velké množství semen. Záhy kolonizují nové prostředí natolik, že vytvoří přípravný les pro náročnější dřeviny rostoucí v jejich zástinu.

Přírodě blízké lesnictví by mělo tyto přírodní zákonitosti respektovat a také ekonomicky využívat ve svém hospodaření. Bohužel standardní praxe je iv případě velkých, je mnohahektarových holin taková, že se bezprostředně po těžbě vysazují dřeviny lesa závěrečného, ​​​​zejména buk, aniž by se využilo vlastností a výhod pionýrských, tedy přípravných dřevin. Dochází tím k degradaci a erozi lesní půdy.

Správa Chráněné krajinné oblasti Beskyd v roce 2016 iniciovala pokusný výsev bříz na rozsáhlé kalamitní holině po zhruba padesátileté smrčině, vykácené v důsledku hynutí smrku v Biskupských lesích v Malém Javorníku. Dosazen byl buk a postupně javory, duby, třešně či jedle. se, plocha rychleji zarůstá se všemi přednostmi, ale že současně dochází k ekologickým nákladům, protože je výhodnější, než výsadba sazenic. Rychle rostoucí pionýrské dřeviny také brzy produkují dřevní hmotu, která se může jako palivové dříví také dříve prodat. Ekologické se tak stává i ekonomickým.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Beskydy