Přírodu na Sněžce v Krkonoších opět chrání ochranné sítě
19. 6. 2024
Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektovali a vstoupili na alpínské trávníky či lezli po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků v posledních letech v letní sezóně oddělují prostor přírody od návštěvníků červenou, jeden metr vysokou ochranou sítí. Ta je ale jen jedním z opatření, kterými se Správa KRNAP snaží zabránit škodám na křehké přírodě vrcholu Sněžky.
Dalšími opatřeními jsou zintenzivnění strážní služby, kdy je v letních měsících celý den na vrcholu přítomen strážce, který nedohlíží na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR. Dále na vrcholu přibyly cedulky s informacemi o vzácných druzích, které tam rostou nebo žijí a jež pohyb návštěvníků volným terénem může ohrožovat. Na vrcholovém plató přibyly dřevěné lavičky, na nichž mohou turisté odpočívat. Vydán byl také informační leták Přežije nás příroda na Sněžce (https://www.krnap.cz/sprava/ke-stazeni/tiskoviny/letaky/?page=2), kde mohou návštěvníci zjistit více o cennosti a křehkosti nejvyššího českého vrcholu.
Extrémní a symbol. Tato dvě slova zcela jistě vystihují Sněžku. Nejvyšší hora v zemi je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní úhrn pěších turistů je v letní sezóně 8000 až 9000 osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty osoby přepravené lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 osob. Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou v republice.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP