Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

První ročník sčítání motýlů se uskuteční také v Hradce Králové

2. 6. 2024

page.Name
Už brzy vypukne velké sčítání denních motýlů v České republice. Úplně poprvé se letos do něj může zapojit široká veřejnost a tedy i obyvatelé Hradce Králové. Sčítání se bude konat na jaře a v létě, první termín je od 3. do 9. června. Cílem je zlepšit ochranu z přírody rychle mizejících motýlů a podpořit biodiverzitu, kterou už několik let podporují Technické služby Hradec Králové úpravou péče o městskou zeleň.

Akci s názvem Motýlí půlhodinka pořádá skupina JARO ve spolupráci s vědci z České společnosti entomologické, Společnosti pro ochranu motýlů a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. „Budeme rádi, když se do akce Motýlí půlhodinky zapojí také hradecká veřejnost. Podpora biodiverzity je pro zeleň totiž velmi důležitá. V posledních letech proto stále ve větší míře naše zahradnice a zahradníci provádějí mozaikovou seč nebo zakládají květnaté loučky,“ řekl Daniel Jeřábek, náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové. 

Zájemci o sledování motýlů se mohou ještě před zahájením sčítání naučit rozeznávat základní druhy na webových stránkách akce www.motylipulhodinka.cz, do kterých se poté budou přikládat také výsledky pozorování. Podle organizátorů se na pozorování hodí nejlépe přírodní zahrady, louky a parky.

„V Hradci máme mnoho míst, kde se dají motýli pozorovat. Pravidelně pozorujeme zejména na květných loučkách, které se nacházejí na celkem čtyřech místech. Na loučkách nám v tuto chvíli sice před první sečí pomalu odkvétají kopretiny, ale stále jsou na nich další kvetoucí druhy poskytujícím motýlům potravu,“ uvedl Jeřábek. 

Květnaté loučky s možným výskytem motýlů najdou sčitatelé na Moravském Předměstí v ulici Na Potoce, na křižovatce ulic Milady Horákové a Palachova, v Třebeši u osady Třešňovka nebo v Šimkových sadech. Z předběžných pozorování pracovníků technických služeb se na všech místech podařilo najít alespoň jeden druh motýlů. Středisko městské zeleně zájemce zároveň zároveň, aby při počítání louček nepoškodili a přistupovali k nim opatrně. Další příležitost budou mít zájemci také v druhém termínu pozorování, který bude v letním období. „Předpokládáme, že nám do té doby louky opět rozkvetou. Vše bude ale záležet na vývoji počasí,“ dodal náměstek ředitele.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Milan Sedláček