Šest stovek vzácných perlorodek našlo nový domov v řece Malši
27. 6. 2024
Zároveň se připravují různá opatření v povodí Horní Malše, která by měla perlorodkám pomoci. Jsou zaměřena například na úpravu kvality vody, erozních poměrů či optimalizaci vegetačního pokryvu. „Perlorodka říční žije z našich živočichů nejdéle, až 140 let. Ochranu perlorodky komplikuje její velmi složitý a částečně parazitický životní cyklus. Mladí jedinci nepřežijí první roky života v poškozeném prostředí našich řek. Polopřirozeným odchovem v klíckách jim dokážeme pomoci první roky života překonat. Zároveň se ale v povodí potoků musí šetrně hospodařit, protože splachy z luk a lesů mají na přežívání perlorodek výrazné vlivy,“ vysvětlil František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.
Podle Kateřiny Římalové z AOPK, která záchranný program pro perlorodku koordinuje, pokud se vše podaří, stráví vypuštěné perlorodky zhruba dvacet let v povrchové vrstvě dna, postupně se jim vyvine filtrační aparát, pomocí kterého zachycují drobné částečky potravy z vody. Pro jejich další osud je klíčové šetrné hospodaření v celém povodí, chráníme nás proto kromě Malše i mnoha jejích přítoků. „Pro minimalizaci vnosu erozního materiálu do toku Malše se budují tak zvané sedimentační pasti, které tomu brání, aby se splaveniny dostaly ve větším množství do toků,“ řekla.
Perlorodka říční obývá chladné toky horských a podhorských oblastí. Díky vysokým nárokům na kvalitu prostředí je jedním z nejcitlivějších indikátorů čisté vody. Odhaduje se, že v celé České republice žije kolem 10 tisíc perlorodek různého stáří. I když se toto číslo může zdát vysoké, je pouze zlomkem původních počtů obývajících české a moravské řeky ještě na začátku 20. století. V povodích, která leží v různých státech, by ochrana perlorodky bez vzájemné spolupráce vůbec neměla smysl. Právě proto byl projekt Malsemuschel v povodí Malšemuschel v česko-rakouské spolupráci.
Pro podporu ohrožených druhů rostlin a živočichů připravila AOPK ČR rozsáhlý desetiletý projekt PROSPECTIVE LIFE , který byl zahájen začátkem letošního roku. Měl by zlepšit kondici české krajiny, uchovat a zvýšit její biodiverzitu a také zvrátit úbytek nejohroženějších druhů. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů pro vybrané ohrožené druhy rostlin a živočichů.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Kateřina Římalová