Update cookies preferences

Středa

11. září 2024

Nyní

17°

Zítra

10°

Svátek má

Sovětští okupanti znetvořili krajinu u Milovic, nyní se do ní vrací původní krása

29. 6. 2024

page.Name
Česká republika zatím dělá velmi málo k odstranění následků působení sovětské armády v přírodních lokalitách. Ochranářská společnost Česká krajina to uvedla v souvislosti s výročím odchodu sovětské armády z bývalého vojenského prostoru Milovice, které připadá na neděli 30. června.

„V české přírodě to bohužel často vypadá, jako by stále platilo heslo: Se Sovětským svazem na věčné časy! V mnoha oblastech zůstávají ruiny po vojenských budovách, ploty z ostnatých drátů, pyrotechnika nebo uměle vytvořené terénní struktury. Česká republika tímto způsobem v podstatě postavila okupační armádu pomník. Je to projev neúcty nejen k české přírodě, ale i obětem sovětské okupace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci v roce 2015 založila rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Ochranářská organizace deset let odklízela hromady izolací z telekomunikačních kabelů, klubka ostnatých drátů, rozstřílené terče, pyrotechniku, trosky vojenských budov, terénní struktury narušující krajinný ráz lokality nebo všudypřítomné pneumatiky od vojenské techniky. A to vlastními silami, s pomocí dobrovolníků, specialistů nebo placené techniky. „I když jsme neměli takto rozsáhlý úklid, věnovali jsme mu velké úsilí a značné finanční prostředky. Spolu s dalšími zásahy na obnovu lokality vyšla obnova bývalého vojenského prostoru na území rezervace velkých kopytníků na několik milionů korun,“ upozornil Dostál.

Revitalizaci prostoru organizace prováděla na základě konzultací s vědci. Práce ochránci přírody symbolicky uzavřeli loni 21. srpna při výročí 55 let od vstupu sovětských vojsk na naše území. Mimo velkých kopytníků, ale i na území dalších bývalých základen v zemi, zátěž po sovětské armádě zatím zůstává ve velkém rozsahu. „Působí to dojmem, jako by Česká republika neměla evidenci těchto škod, natož systematický plán na jejich odstraňování. Je to smutné. Od Německa po Maďarsko je řada úspěšných projektů odstraňování zátěže po vojenských základnách, které se primárně mění na přírodně cenné lokality. V republice podle podobných projektů určitě mělo výrazně přibýt,“ řekl Dostál as tím, že zahraniční projekty jsou podle něj často financovány z evropských dotací.

O zkušenosti s obnovou území bývalého vojenského prostoru se nezisková organizace dělí i se zahraničními zájemci. Opakovaně přivítala experty z Ukrajiny, kteří v Milovicích sbírali zkušenosti pro obnovu ukrajinského území po konci současné války. „Chceme z milovické rezervace velkých kopytníků udělat příklad dobré praxe i pro vlastníky a uživatele území bývalých vojenských základen v České republice,“ uzavřel Dostál. Obnovu území rezervace velkých kopytníků oceňují biologové, krajináři i architekti. Milovice jsou největší českou přírodou cennou nížinou rovinatého charakteru, pro původní krajinný ráz byly charakteristické dálkové výhledy.   

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Dalibor Dostál, Michal Köpping