Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

V České televizi se začal vysílat nový miniseriál Kořeny lesa

4. 6. 2024

page.Name
První díl nového miniseriálu s názvem Kořeny lesa, který vznikl ve spolupráci s Lesy České republiky (LČR) včera odvysílala České televize. Oblíbený moderátor Vladimír Kořen natočil čtyřicet dvouminutových dílů, ve kterých seznamuje se zajímavostmi české přírody, a zvláště lesů.

„Lesy patří do českého srdce. Je to část přírody, kterou vnímáme velmi citlivě. S kamerou jsme vyrazili na jedinečná místa v celé republice. Od vzácných tisin na břehu Berounky po lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje. Všímali jsme si také různých typů hospodaření, které se snaží skloubit tři důležité roviny. Přirozeně ekonomika na jedné straně, péče o druhově bohatou přírodu na druhé straně,“ řekl.

Třetí rovina, která teď trápí lesníky asi nejvíc, je stálost lesa v rozkolísaném podnebí. Lesníci totiž velmi silně pociťují dopady změn klimatu. Od orkánů či tornád přes kůrovcové sucho po bleskové povodně. „Lesní hospodáři mají les rádi a hledají cesty, jak udržet všechny tři roviny v rovnováze. I kvůli tomu se české lesy výrazně mění. Od jednoho druhu k pestrosti,“ uvedl. Podle Dalibora Šafaříka, generálního ředitele LČR, mají diváci skvělou příležitost se s tím, proč a jak lesníci seznámit. „Na jednotlivé díly se moc těším a doufám, že se budou líbit. Jsem zvědavý i na reakce,“ dodal Šafařík..

ČT1 uvede premiéry dílů každý všední den od 17. do 18. hodiny, a to až do konce června. Reprízovat se budou večer na programu ČT2. Přes prázdniny seriál z obrazů zmizí a vrátí se v říjnu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR