Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

22°

Svátek má

V Orlickém Záhoří vysadili Alej sv. Jana Křtitele jeřábu oskeruše

2. 6. 2024

page.Name
Deset kusů jeřábu oskeruše lemuje cestu v Orlickém Záhoří. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 40 tisíc korun. Jeřáb oskeruše se vyznačuje dlouhověkostí, je vhodný do alejí a je vysoce mrazuodolný, což je zde na horách nezbytnou podmínkou.

Zároveň jde o ovocný strom, který bude zajišťovat v budoucnosti potravu ptactvu a hmyzu, kterého v poslední době ubývá,“ řekl starosta obce Vojtěch Špinler. Nové stromky byly vysazeny podél cesty vedoucí k vodní nádrži pod kostelem sv. Jana Křtitele, po kterém je alej pojmenována. V blízkosti jsou listnaté stromy, které celou lokalitu hodí doplní. Nedaleko je i mateřská a základní škola, kde letos vznikne na podporu biodiverzity Pašerácká zahrádka, která bude osázená tak, že bude kvést od jara do podzimu.

Výsadba byla konzultována s odbornou firmou, která zajistila odolné oskeruše, jež dožívají 300 až 500 let. Děti z místní školy pomáhají se sázením, budou se podílet i na péči o vysazené stromky a při hodinách přírodopisu budou moci sledovat v průběhu všech ročních období. „Tato část obce bude příjemně zvelebena a stane se vyhledávanější pro trávení volného času a pozorování přírody,“ dodal starosta obce.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČEZ