Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Vodohospodářská soustava Povodí Odry musí být připravena na povodně i sucho

23. 6. 2024

page.Name
Vodní nádrže na území povodí Odry mají v současné době své zásobní prostory naplněny. Jejich retenční prostory jsou prázdné a připravené zachytit případné povodňové průtoky. Díky správné manipulaci jsou tedy nyní jednotlivé nádrže schopny čelit oběma extrémům, tedy povodním i suchu.

Hydrologická situace je na začátku letní sezóny dobrá. Díky vydatným srážkám na začátku června jsou nádrže téměř plné a připravené dodávat vodu pro obyvatelstvo i průmysl v letním suchém období. „Mohu konstatovat, že jako tak zvaná střecha Evropy, kdy veškerá voda od nás odtéká a prakticky žádná voda k nám nepřitéká, v případě přirozeného nedostatku vody nelze odolávat přirozenému půdnímu suchu, ale díky našim přehradám pracujícím v nemocniční soustavě můžeme i několik let odolávat socioekonomickému suchu a zajistit vodu pro pitné účely, průmysl a vodní toky pod přehradami,“ uvedl Břetislav Tureček, technický ředitel státního podniku Povodí Odry.

Současný stav průtoků v tocích je častý za běžný. V příštích dnech bude podle předpovědi ČHMÚ teplé počasí s občasnými bouřkami, které mohou být i silné. Právě škodím z přívalových lokálních dešťů, kdy jde převážně o povrchový odtok vody, nelze zabránit. „Boouřková srážková činnost může v letní sezóně nečekaně zvýšit průtoky v tocích. Proto apeluji na opatrnost při pohybu kolem vody av žádném případě nedoporučuji vstupovat do vodních toků po vydatných deštích, kdy může být hrdá voda silná, což může být nebezpečné,“ dodal Tureček.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Povodí Odry