Bezpečnost především aneb Kácení souší kolem turistických tras
2. 7. 2024
„S touto činností jsme začali bezmála před dvaceti lety, kdy jsme pokáceli 494 souší, a to na Modravsku a Stožecku. V následujících letech množství pokácených souší kolísalo především v závislosti na velikosti bezzásahových území a na míře rozvoje kůrovců v nich. Například v roce 2007, kdy se Šumavou prohnal orkán Kyrill, jsme pokáceli pouze 123 nebezpečných souší. Naopak v roce 2011, kdy vrcholila kůrovcová gradace po orkánu, jich bylo více než šest tisíc. Nejvíce stromů hrozících pádem jsme zatím pokáceli loni – více než 16 tisíc,“ vzpomíná Jan Kozel, náměstek ředitele Správy NP Šumava.
Lesníci na celém území národního parku evidují a pravidelně i opakovaně, i několikrát v roce, kontrolují souše, které by mohly hrozit pádem na turistické cesty. Nejde přitom pouze o suché stromy v bezzásahových oblastech, ale také o stromy, které jsou poškozené větrem, nalomené námrazou, jsou polovyvrácené. „V zásahových oblastech NP se poškozené stromy pokácí, zpracují a většina jejich dřeva se odveze. V bezzásahových lokalitách se stromy obvykle ponechávají na místě celé k zetlení tak, aby se snížilo nebezpečí okolo turistických cest,“ vysvětluje Kozel.
„Je však nutné uvědomit si, že všude v národním parku je potřeba se chovat obezřetně a dbát možného nebezpečí pádu stromů. Správa Národního parku Šumava kácením nebezpečných stromů může riziko pouze snížit, nikoliv však úplně eliminovat. To by nesměly podél cest zůstávat vůbec žádné stromy, které by mohly spadnout na turistickou trasu,“ dodal. V případě souší se za nebezpečné považují takové, jejichž tlení je již v takové fázi, že hrozí neočekávaný pád kdykoli, třeba i za bezvětří.
V některých případech však pokácení souší podél turistických tras není možné kvůli ochraně přírody. Aktuálně to jsou pouze tři místa na území NP Šumava: Na zelené turistické trase od Paštěckého mostu směrem k Paštímu, na Seitzově cestě pod Smrčinou, a to v úseku žlutě značené turistické trasy a nově od 15. června v oblasti Žďárku nedaleko Strážného, kde na vrcholu Žďárecké hory je jeden z informačních panelů naučné stezky okolo Strážného. „V případě těchto tří lokalit by pokácení všech potenciálně nebezpečných souší znamenalo podstatnou změnu struktury a funkce ekosystému. To vylučuje zákon o ochraně přírody, a proto jsou tato tři místa nepřístupná,“ řekl Kozel.
Turistická trasa z Pašteckého mostu na Paště Správa NP Šumava ve spolupráci s Klubem českých turistů nahradila novou trasu vedoucí z Klášterského mlýna přes Malý Radkov a Velký Babylon k Paštím. Saitzovu cestu, která propojuje rozcestí u Klápy s rozcestím Medvědí Potok, je možné obejít po modré značené turistické trase av případě Žďárku není možné navštívit jednu z patnácti zastavení na naučné stezce Pohanské kameny.
„Tato omezení nás samozřejmě mrzí, ale jsou chybějící. Proto k nim přistupujeme opravdu pouze výjimečně, jak je znatelné z nízkého počtu uzavírek. Navíc opatření nejsou trvalá. Když nebezpečí pomine, tedy když dojde k pádu většinou souší, trasy budou uvolněny a bude možné je opět otevřít veřejnost,“ zmiňuje Jan Dvořák, mluvčí Správy NP Šumava, který připomenul, že i když se Správa a NP snaží snížit riziko pádu stromů, jejich částí a také souší, neznamená to, že neexistuje. „Vstup do lesů nejen Národního parku Šumava s sebou nese vždy určité riziko a je třeba být vždy obezřetný,“ dodal.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NP Šumava