Update cookies preferences

Sobota

14. září 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Den Českého lesa v Halži u Tachova ozdobily stovky hmyzích hotelů

1. 7. 2024

Den Českého lesa v Halži u Tachova ozdobily stovky hmyzích hotelů 23 snímků
Že opylovačem není jen všeobecně známá včela medonosná, ale i samotářské včely pestřenky a další hmyz se při Dni Českého lesa dozvědělo více než pět set lidí. Řada z nich si odsud odnesla vlastnoručně vyrobený hmyzí hotel, magnety či masky.

Den Českého lesa se konal ve Vesnickém muzeu v Halži u Tachova a byl věnován hmyzím opilovačům. K vidění zde byly například včelíny, čmelíny, motýli, brouci, ale i hnízdo nového invazního druhu sršně asijské, které bylo objeveno a zlikvidováno loni na podzim v Plzni. Lidé si také prohlédli část výstavy Bezobratlí kolem nás nebo detaily exponátů ze sbírek hmyzu Západočeského muzea v Plzni. Někteří odvážlivci si vyzkoušeli kosení ruční kosou, šetrnou techniku ​​kosení vůči hmyzu.

Ve stáncích partnerských organizací čekala návštěvníky včeličková výtvarná dílna, pátrací hra po exotických opilovačích, kvízy, hmyzí tvoření a lesní pedagogika, regionální kvíz  nebo zdobení plátěných tašek hmyzími motivy. „Na Dni Českého lesa v Halži jsme návštěvníkům představili základní skupiny našich známých i méně známých hmyzích opilovačů, jejich krásu, význam pro zemědělskou produkci potravin i pro zachování druhové rozmanitosti v přírodě, která v posledních letech klesá alarmující rychlostí. Zároveň jsme informovali, jak přispět k ochraně hmyzu vytvářením druhově bohatých stanovišť na zahradách či balkonech nebo výrobou hmyzího hotelu a jeho správným umístěním,“ řekla Daniela Hlinková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Den Českého lesa je již tradiční akce pro veřejnost, která lidem představuje přírodní a historické zajímavosti Českého lesa. Místo konání i hlavní téma se každý rok mění. První ročník se uskutečnil v roce 2008 a návštěvníci se mohli seznámit s výrobou železa a milíře. V dalších letech byl Den Českého lesa zaměřen například na rýžování zlata, plavení dřeva, historii sklářství, tradiční zemědělství, sadařství nebo LandArt,“ vysvětlila Hlinková.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jana Hrdá