Dobrovolnický projekt Vlčí a rysí hlídky získal prestižní cenu
2. 7. 2024
The European Union's Citizen Science Prize 2024 oceňuje, prezentuje a podporuje projekty, sociální a politický dopad napomáhá dalšímu rozvoji pluralitní, inkluzivní a udržitelné společnosti v Evropě. Uspořádání této prestižní a vysoce honorované soutěže ověřila Evropská komise Ars Electronica v Linci. „Monitorovací program pro tři velké druhy šelem – vlky, rysy a medvědy – zapojuje mnoho způsobů místních komunit a poskytuje významné vědecké výsledky již od roku 2002. Také jeho modely komunikace a zapojení jej označují za pozoruhodný příklad toho, jak sdružit různé skupiny, jako jsou místní nadšenci do přírody, umělci, studenti nebo lovci,“ ocenila komise projekt.
Obnova výskytu velkých šelem v evropské krajině, ovlivněné lidskou činností, je náročná a vyžaduje schopnost lidské společnosti tolerovat tyto charismatické klíčové druhy. Vlci, rysi a medvědi jsou nejen součástí lesních ekosystémů, ale také zdrojem mnoha místních konfliktů, zejména v oblastech s vysokou hustotou hospodářských zvířat. „Mnoho konfliktů pramení z předsudků, legenda, dezinformací a strach z neznámého,“ vysvětluje Romana Uhrinová, manažerka Hnutí DUHA Šelmy.
Podle ní v oblastech, které byly v posledních letech osídleny velkými šelmami, nemají místní obyvatelé často osobní zkušenosti s těmito zvířaty. Proto je vzdělávání a zapojení veřejnosti klíčové. Typickými vlastnostmi velkých šelem jsou jejich nízká hustota populace, rozsáhlé domovské okrsky a noční aktivita, což činí jejich odhady početnosti, hustoty populace nebo krmné ekologie lidských extrémně náročných a nákladných z hlediska zdrojů. Zde dobrovolníci, pokud jsou správně zajištěni a motivováni, mohou poskytnout velmi cennou pomoc.
Projekt Vlčí a Rysí hlídky začaly jako dobrovolná iniciativa s cílem
1. Chránit velké šelmy před pytláctvím.
2. Sbírat spolehlivá data o jejich výskytu pomocí sledování a sběru dalších nepřímých znaků jejich přítomnosti, jako jsou trus nebo srst.
3. Zapojit místní obyvatele do sběru dat a vzdělávání o velkých šelmách. Každoročně jsou pro nové dobrovolníky pořádány třídenní úvodní semináře v několika oblastech, kde se vyskytují velké šelmy. Sběr dat v terénu je organizován prostřednictvím menších monitorovacích akcí nebo individuálně po celý rok.
„Vědecká kvalita projektu je vysoká,“ dodal odborný garant projektu Miroslav Kutal, který působí jako akademický pracovník v Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Data, která dobrovolníci nasbírali, generovala nové poznatky publikované v prestižních časopisech jako Science, PloS ONE, Scientific Reports nebo Conservation Letters. Hnutí DUHA Šelmy zve všechny zájemce o chráněné šelmy, aby se připojili k tomuto významnému projektu nebo ho poskytli. Společně můžeme přispět k jejich ochraně a podpoře soužití s lidmi.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jana Kloučková Kudrnová