Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Na prašných Bahnech nebyla jen vojenská technika, ale i vodní hmyz

3. 7. 2024

Na prašných Bahnech nebyla jen vojenská technika, ale i vodní hmyz 8 snímků
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy a armáda k sobě neoddělitelně patří. Více než dvě třetiny území bývaly vojenským újezdem a výcvik zdejší přírodu výrazně ovlivnil. V minulosti i současnosti vojensky využívané plochy patří k nejcennějším částem CHKO. Proto ochránci tamní přírody se svým stánkem opět zavítali na přehlídku vojenské techniky Bahna 2024.

„Návštěvníkům akce jsme představili listonohy a žábronožky, za jejichž přítomnost v Brdech vděčíme právě armádě. Představili jsme také kuňku žlutobřichou a zástupce vodního hmyzu, kterým výcvik pomáhá udržovat vhodné životní prostředí, stejně jako masožravou rosnatku, které se velmi daří na bývalých dopadových plochách,“ uvedli ochránci přírody.

Zájemci si mohli otestovat brdsko-vojenské znalosti prostřednictvím křížovky s možností slosování o ceny. Malí návštěvníci se přímo na místě mohli odměnit za svou zvídavost vlastnoručně vyrobenou plackou s motivem listonoha letního, kuňky žlutobřiché, kosatce sibiřského či rosnatky okrouhlolisté.

Na listonohy a další vodní havěť i na rosnatky se přišel podívat i náčelník generálního štábu Armády České republiky generálporučík Karel Řehka a velitel 13. dělostřeleckého pluku plukovník Jan Cífka. „Letos bychom na Bahnech bahno hledali jen těžko, za to prachu a horka jsme si užili nadmíru,“ dodali ochránci přírody.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy