Update cookies preferences

Středa

4. prosince 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na Třeboňsku po dlouhé době potvrdili výskyt listonoha letního

7. 7. 2024

page.Name
Velcí lupenonožci jsou starobylou skupinou živočichů, jež přežila až do současnosti a během evoluce se změnila jen velmi málo. Proto se pro tyto korýše často používá označení „živoucí fosilie“.

Například listonoh letní byl nalezen ve vrstvách datovaných na 220 miliónů let (trias), a je proto některými autory nalezen za evolučně nejstaršího žijícího živočicha na světě vůbec. Na území Čech je v současné době posledních lokalit mimo vojenské prostory naprosté minimum. Je fascinující, že se listonoh letní na Třeboňsku v letošním roce po dlouhé době opět objevil v jedné lokalitě v prostoru starých sádek.



Listonozi obývají zcela holé, méně často řídce zarostlé kaluže a periodicky zatopené deprese s jílovitým, řidčeji písčitým nebo bahnitým dnem. Využívané biotopy jsou zpravidla plně osluněné, jen zřídkakdy se nacházejí při okraji nebo dokonce lesa. Živí se bentickou potravou živočišného i rostlinného původu.

Populace listonohů jsou často velmi početné, stovky až tisíce jedinců podle velikosti tůně. Intenzivní rytí listonohů ve dne silné zakalení vodních stanovišť. Ve zkalených loužích se snadno zjistí jejich přítomnost podle exuvií, které plavou u hladiny a nezřídka jsou působením větru nashromážděny na jednom místě.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jiří Neudert