Úterý

16. července 2024

Nyní

25°

Zítra

22°

Svátek má

Pražští lesníci loni méně sázeli i káceli, kůrovec v metropoli téměř vymizel

8. 7. 2024

page.Name
Lesníci z městské příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) loni na území metropole vysadili 139 994 stromků, což bylo o 68 385 meziročně méně. Méně také těžili, z pražských lesů získali 5106 metrů krychlových dřeva, tedy o 1329 metrů méně než předloni. Vyplývá to z výroční zprávy LHMP.

Nižší počet vysazených sazenic byl podle dokumentu dán tím, že loni se neuskutečnila žádná významnější výsadba nového lesa. Snižující se těžba je důsledkem především toho, že z pražských lesů nyní téměř vymizel kůrovec. LHMP se starají o zhruba 2900 hektarů lesů z celkem 5000 hektarů, které se nacházejí v metropoli. Od roku 2014 se podle zprávy rozloha spravovaných porostů doplnila o 93 hektarů, které město založilo nebo přikoupilo. LHMP spravují také vodní plochy a toky.Zhruba polovinu loňské výsadby tvořily duby, následovaly buky, jedle, borovice, modříny, javory, lípy a habry. V současných lesích lesníci zasadili 113 401 sazenic, zbylých 26 593 v nových výsadbách. Ta největší byla v oblasti přírodní památky Lítožnice mezi městskými částmi Běchovice, Dubeč a Koloděje, kam putovalo na 23 tisíc sazenic. Dalších 15 600 stromků rozšířilo výsadbu v Hostivařském lesoparku a 10 900 sazenic zamířilo do Kunratického lesa.

Těžba byla loni asi o pětinu nižší, což podle dokumentu potvrzuje klesající trend posledních let po kulminaci v roce 2020 a výrazné omezení nezbytných těžeb v kůrovcem oslabených porostech. „Tento trend odráží zejména fakt, že velká část napadených smrkových a modřínových porostů již byla odstraněna,“ stojí ve výroční zprávě LHMP.  Nejvíce kůrovcem zasažených jehličnanů bylo stejně jako v letech před tím v lesním úseku Hodkovičky, kam spadá například Kunratický les, Modřanská rokle nebo les Kamýk. I tam však množství nutné těžby kleslo na minimum.

„Loni objem vytěžené kůrovcové hmoty poklesl oproti roku 2022 o 55 procent a oproti roku 2021 dokonce o 90 procent,“ uvádí se ve zprávě. Kromě lesních porostů se LHMP starají o pět velkých parků, vybrané uliční stromořadí a 201 památných stromů. V parcích a ulicích města podle zpráv organizace loni vysadila 323 stromů, což bylo o necelou stovku více než předloni. Číslo zahrnuje nejen nové výsadby, ale také nahrazování nemocných či poškozených stromů. V ulicích loni lesníci zasadili 122 stromů, v parku na Vítkově 59, ve Stromovce a parku U Čeňků 46 a na hřbitovech jich bylo 44.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv LHMP