Veřovické vrchy, holiny se po kůrovcové kalamitě opět zelenají
21. 7. 2024
Největší holiny se nacházely na území měst Rožnov pod Radhoštěm a Zubří a obce Veřovice. Projektové aktivity zasáhly i lesy na území obcí Mořkov, Hodslavice či Hostašovice. Cílem projektů bylo tak trochu jiné zalesňování a práce s výchovou porostů. Kromě klasických postupů ve výsadbě nových stromků a jejich ochraně před zarůstáním (ožínání) či zvěří (nátěry, oplocenky, individuální ochrana tubusy) LČR přistoupily i k použití tak zvaných přípravných dřevin, pod které se vysazovaly především jedle.
Došlo také k výsadbě ovocných alejí podél některých lesních cest. Turistům cestu na vrcholky časem zpříjemní pohled na plané hrušky, třešně či jeřáby ptačí. Celková výměra území realizace dosáhla téměř 150 hektarů. V rámci projektů bylo nově vysázeno přes jeden milion stromů patnácti druhů, jako jsou buk lesní, dub zimní, borovice lesní, javor klen, jedle bělokorá, lípa malolistá, jasan ztepilý, jilm horský, třešeň ptačí, ptačí jeřáb, habr obecný či hrušeň planá.
Jako tak zvané přípravné dřeviny byly navíc přidány bříza bělokorá, olše lepkavá nebo topol osika. V porostech však stále lze narazit i na smrk ztepilý či modřín opadavý. Ty nebyly vysazovány, ale pocházejí z přirozeného zmlazení z předchozího lesa. Pestré složení lesů více odpovídající přirozené druhové skladbě by mohlo lépe ustát výkyvy počasí a obstát před kalamitami, které jsou častěji u lesů, jež převážně tvoří jeden druh stromu.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Běčáková