Update cookies preferences

Středa

22. ledna 2025

Nyní

-4°

Zítra

-2°

Svátek má

Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace

18. 7. 2024

page.Name
Za mimořádně silné mrazy, které na jaře spálily úrodu ovoce, dostanou zemědělci jako odškodné zhruba 378 milionů korun, tedy přibližně 15 milionů eur. Rozhodla o tom Evropská komise. O podporu z unijního rozpočtu požádal už před časem Evropskou komisi ministr zemědělství Marek Výborný. Další náhradu zemědělci obdrží z českého rozpočtu.

„Obrovské škody na ovoci, které letos v dubnu poničily mrazy, zemědělcům částečně nahradíme kompenzacemi z unijních i národních zdrojů. I na základě mé žádosti Evropská komise rozhodla, že pomůže zemědělcům částkou přibližně 378 milionů korun. K tomu chceme přidat ještě podporu z národního rozpočtu, o konkrétní výši budeme jednat,“ řekl ministr zemědělství.

Podle předpokladů získá 90 procent z částky určené na kompenzaci za mrazy sadaři, asi 10 procent půjde na náhradu škod způsobených na sazenicích ovocných a lesních stromků. Náhrady ničemu pomáhají pěstitelům, kteří kvůli mrazivým mrazům letos často nesklidí vůbec žádné ovoce, o sady se přesto budou muset starat dále a ošetřovat je. Až do další sklizně budou ale tito pěstitelé bez nákladů z prodeje.

Poslední odhad je, že letošní ročník ovoce kvůli silnému jarnímu mrazu klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles o 79 procent. Zasaženy jsou však všechny druhy ovoce. Takový propad produkce se na území republiky nevyskytl za posledních 100 let. Sklízet se bude jen v části Moravy, v Čechách mrazy sady zdevastovaly totálně, poškozeno je 95 až 100 procent stromů. Existenčně může být ohroženo až 500 z 800 pěstitelských podniků.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už v květnu spustil aplikaci pro žádosti o místní zkoumání škod. Příjem žádostí o kompenzaci předpokládá pravděpodobně v říjnu. „Česká republika musí upozorňovat na parametry podpory Evropské komise, které se například týkají částky nebo metody rozdělení, a to do konce letošního října. Mimořádná podpora musí být vyplacena do konce ledna příštího roku. Už jsme vlády zahájili přípravné práce na nařízení, kterým přesně stanovíme podmínky podpory,“ řekl ministr Výborný.

Nečekaně silné mrazy letos udeřily ve střední a severní Evropě. Ovocné stromy byly právě v nejcitlivějším období kvetení, kvůli teplému březnu byla vegetace v podstatě o měsíci napřed. Na základě rozhodnutí Evropské komise dostane příspěvek na kompenzaci také Rakousko (10 milionů eur) a Polsko (37 milionů eur). Tento začátek je možný navýšit z národních rozpočtů o 200 procent.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook naovoce