Žáci Základní školy ve Valašské Bystřici Pod Zvonovým zachraňují mokřad
7. 7. 2024
„Sešli jsme se, mokřad jsme prohlédli a ukázali si rostliny, které jsou výbornými indikátory kvality mokřadu, jako jsou přítomnost orchidejí, suchopýru úzkolistého či nízkých ostřic. Povídali jsme si o významu malých mokřadů v krajině a o tom, co to vlastně mokřady jsou, jako mají úlohu v rámci malého vodního cyklu a proč je zadržování vody v krajině důležité i pro nás lidi, kteří v ní žijeme. Snažili jsme se představit, kolik je 9000 litrů vody na 10 metrů čtverečních,“ uvedli ochránci přírody.
Až tolik prý pořádný mokřad (rašeliniště) může zadržet vody! Pro snazší představu se na pastviny vozí plastová nádrž s vodou pro dobytek, která má objem 1000 litrů. Byla tedy vymezena plocha 10 metrů čtverečních a na ni imaginárně postaveno devět takových nádrží. Žáci už také ví, že na mokřady je vázána největší skupina ohrožených druhů rostlin a živočichů. „Na závěr jsme společně v rojnici počítali prstnatce májové. Na našem malém mokřadu jsme napočítali celkem 98 rostlin,“ dodali ochránci přírody. Prstnatec májový je vzácná mokřadní orchidej s růžovo-fialovými květy a skvrnitými listy.
Zhruba za měsíc, kdy mokřad odkvetl, přišel čas na jeho pokosení. Hodně času zabralo také shrabání a odnesení travní hmoty, vykopávání výmladků a spálení loňských větví. Aby mokřad pěkně kvetl i v dalších letech, prstnatce májové s dozrávajícími tobolkami zůstaly neposečené. Žáci už mají naplánované další podzimní práce a těší se, jak jejich mokřad příští jaro zase krásně pokvete.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Popelářová