Lázeňská kolonáda zavádí milovníky přírody do Poděbradských luhů
15. 4. 2024
Již zmíněné poděbradské luhy, jak je patrné z jednoho z panelů, jsou především lužními lesy, které kypí pestrým životem, a také slepá říční ramena a lužní louky, jež vznikly v luzích činností člověka. Aby se na nich udržel pestrý život, je třeba neustále udržovat sečení. Koryto řeky Labe, jež protíná město, je dnes upraveno do úhledného tvaru se zpevněnými břehy. V minulosti se řeka rozlévala a podporovala pomalý vznik lužního lesa.
Labská koryta zase vznikla odtržením říčních meandrů od hlavního toku a jejich postupným zazemňováním. Jsou to pozůstatky dřívějšího koryta řeky a důležitými biocentry v krajině. Louky za jezery za levým břehem Labe jsou pozůstatky po těžbě štěrkopísků. Další informace naleznete na poděbradské výstavě.
Tato venkovní expozice navazuje na aktuálně vydanou stejnojmennou knihu místního pedagoga a přírodovědce Zdeňka Součka, který je autorem všech textů a snímků. Kromě flory a fauny nacházející se v blízkosti labského koryta u Poděbrad ukazují proměny místa v jednotlivých ročních obdobích.
Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar