Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Lesníci se připravují na kůrovce, první masivní rojení čekají v květnu

24. 4. 2024

page.Name
Aktuální ochlazení zastavilo kůrovce probuzeného nezvykle teplým dubnovým počasím. Na první letošní rojení připravili lesníci téměř sto tisíc lapáků a 13 tisíc lapačů. Většinu kůrovcových stromů zpracovaly Lesy České republiky (LČR) do konce loňského roku. To je důležité, protože by v nich pod kůrou brouk přezimoval a během teplých jarních dní napadl v okolí další smrky, případně borovice a modříny.

„Díky tomu jsme letos v prvním čtvrtletí zpracovali jen 51 tisíc metrů krychlových napadených stromů, což je 25 procent loňské kůrovcové těžby v tomto období,“ řekl Libor Strakoš, výrobně-technický ředitel LČR. I když četnost rojení ovlivní letní teploty a srážky, prognózy jsou optimistické. V žádném regionu už dnes není kalamita. Letos ve státních lesích počítají s těžbou bezmála milionů krychlových kůrovců napadených dřevin. Loni to bylo 1,6 milionu metrů krychlových av roce 2019, kdy kalamita vrcholila, 9,7 milionu metrů krychlových.

Lesy ČR už také zalesnily skoro všechny kalamitní paseky. „Díky teplým dnům jsme letos začali s obnovou 14 tisíc hektarů lesa a výsadbou 56 milionů sazenic už počátkem března. Z toho se čtyři tisíce hektarů obnoví přirozeně ze semene a plodů stojících stromů. Šedesát sedm procent vysazených stromů budou listnáče,“ dodal Strakoš. Aktuálně se lesníci připravují na první masivní rojení kůrovce. Zatím brouky odchytli v lapačích a na ležícím smrkovém dříví. Naprosto ojediněle se objevili ve stojících stromech.

Podle předpovědi počasí očekáváme první masivní rojení v květnu,“ uvedl Ladislav Půlpán z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR. V porostech lesníků nainstalovali téměř sto tisíc lapáků, z toho 22 tisíc stojících otrávených a 13 tisíc lapačů. Lapák je na zemi položený dospělý smrk či jeho části, které jsou pro kůrovce atraktivní spíše postupně vysychajícímu lýku.

Lapač jako umělá past i stojící lapák odchytávají kůrovce pomocí feromonového odparníku. Kromě tradičních metod a obranných opatření využívají Lesy ČR i novinky. Patří mezi ně například stroj ošetřující skoro celý kmen insekticidem. „Děláme stromu brnění, přes který brouk nepronikl,“ vysvětlil konstruktér Karel Janečka.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR