Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Lužní lesy mezi Břeclaví a Valticemi čerpají z jarní záplavy celý rok

5. 4. 2024

page.Name
Každé jaro, a letos od 15. do 31. března, lesníci v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví na jižní Moravě záměrně uzavřou vodní stavítka. Voda ze Staré Dyje postupně zaplaví vysychající lužní lesy. Teď už se stavítka zase otevřela a vše se vrací do normálu. Luhy ale opatření po celý rok doslova oživí a svědčí i obojživelníkům.

Voda je krví lužního lesa a bez ní porosty chřadnou. Přirozené jsou pro ně pravidelné záplavy. Těm ale brání hráze postavené na Dyji v minulém století. Proto Lesy ČR vybudovaly systém vodních kanálů. Každé jaro pak záměrně zaplaví lužní lesy. „Uzavřeme soustavu stavítek a voda se rozlije do porostů. Zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. V krajině se to projeví během sedmi až deseti dnů,“ řekl tamější správce porostů Bronislav Konečný, vedoucí polesí Valtice z Lesů ČR.

Po otevření stavítek voda opět klesla, ale luhy poté celý rok čerpají z jejích doplněných podzemních zásob. I letos se voda v některých asfaltových místech vylila na páteřní lesní cestu. Návštěvníky to ale nepřekvapilo. „Informační tabule máme po celou dobu na přístupových cestách, ale nešlo o nic dramatického,“ dodal Konečný. Více se o všech vodohospodářských projektech podniku dočtete zde:  www.vracimevodulesu.cz .

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR