Města budou soutěžit, kde žije více druhů rostlin, živočichů i hub
23. 4. 2024
Stačí k tomu mobilní telefon s aplikací iNaturalist a pozorovat přírodu kolem sebe. Druhy, které uvidí, vyfotí a pomocí aplikace zaznamenají. Počítají se všechna zaslaná data z uvedených měst. Výsledky soutěže, tedy kolik jednotlivá města poslala záznamů pozorování, budou zveřejněny v pondělí 6. května na webových stránkách pořadatele . Cílem akce je přitáhnout lidi k pozorování přírody i tam, kde by se na první pohled zdálo, že není. A pořádání soutěže je ideální způsob, jak lidi pro věc nadchnout.
Minulý rok se City Nature Challenge využívalo 482 měst a více než 66 tisíc lidí, kteří pomocí aplikace odeslali téměř 1,9 milionu záznamů o asi 57 tisíc pozorovaných druhů. Nejčastěji zapisovaným druhem na světě vůbec byla kachna divoká. Z celkového počtu pozorovaných druhů bylo 2570 vzácných a ohrožených. AOPK ČR je partnerem akce od roku 2018, kdy se Česká republika zúčastnila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum, v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno, v Uherskohradišťském regionu zlínská Univerzita Tomáše Bati, v Českých Budějovicích Biologické centrum AV ČR av Ostravě Ostravské muzeum.
Objevit příchod lze samozřejmě kdekoliv a kdykoliv, nejen během tohoto víkendu. Zájemci se mohou vydat třeba na některý z výletů, top nabídka je na adrese: snamidoprirody.cz . Mohou také zkusit zjistit, jaká zvířata a rostliny tam mají domov. Pozorování se počítá, každý druhý je zajímavý. Získaná data ze soutěže nebo z výletů plní Nálezovou databázi ochrany přírody , kterou AOPK ČR spravuje. Data jsou důležitá pro vyhodnocování péče o území nebo druhy. Více informací o City Nature Challenge 2024 v České republice na webových stránkách akce .
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Národní muzeum