Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Milovická rezervace je mezi deseti nejlepšími projekty v oblasti udržitelnosti

7. 4. 2024

page.Name
Významného ocenění se dostalo milovické rezervaci velkých kopytníků. Vědecká rada ji vybrala mezi deset nejlepších projektů v České republice z oblasti udržitelnosti. Díky tomu se představí na letošním ročníku konference o udržitelnosti Czech and Slovak Sustainability Summit, která se uskuteční 25. dubna v Praze.

„Velmi si vážíme toho, že nás vědecká rada summitu zařadila mezi desítku nejlepších projektů v zemi. Je to významné ocenění naší práce i pomoci mnoha lidí, kteří rezervaci podporují,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Milovická rezervace nejen pomohla zachránit vzácnou přírodu v bývalém vojenském prostoru Milovice, kde bylo mnoho vzácných druhů na kraji vyhynutí, ale stala se také inspirací pro další organizace i veřejné instituce. Díky tomu na různých místech republiky vzniklo dalších čtrnáct rezervací, kde s péčí o krajinu pomáhají velcí kopytníci.

„Rezervace velkých kopytníků jsou unikátní tím, že řeší současně dvě hlavní témata dnešní ochrany přírody. Tedy obnovu biologické rozmanitosti i adaptaci krajiny na změny klimatu,“ řekl Dostál. Podle ně právě záchrana biodiverzity je jedním z témat, které se stále více prosazuje v rámci politiky ESG, ale velká část firem stále nenabízí cestu, jak si s tím splnit smysluplně poradit. „Spolupráce na podobných řešeních může být jednou z cest, jak své závazky v oblasti biologické rozmanitosti naplnit,“ dodal.

Mezi dalšími udržitelnými projekty se na summitu představí například EkoBalení na e-shopu Alza.cz, které mění přístup ke zbytečným obalovým materiálům v logistice. Jeho prostřednictvím se společnost snaží dosáhnout toho, že jediný udržitelný obal je žádný obal. Ve firmě zjednodušují procesy, eliminují nadbytečné obaly a šetří náklady. Tímto způsobem firma ušetřila téměř 78 tun plastu, měsíčně 4,3 tun obalového materiálu. V desítce finalistů se umístil také Vodafone Czech Republic zaměřený na využití zbytkového tepla z datového centra k vytápění kanceláří. V době, kdy rostou nejen ceny energií, ale i nároky na ekologii, společnost Vodafone snižovat zdroje energie plynu o 12 procent a šetří tím nejen, ale i přírodní náklady.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Česká krajina