Na Plzeňsku obnovili dvě historické nádrže a tůň s vodou ze zámecké studánky
15. 4. 2024
Po rekonstrukci dokončené loni v říjnu zadrží vodní díla na jednom hektaru až 20 tisíc metrů krychlových vod. Jsou zabezpečená proti přelití i povodni a vybavená zemními hrázemi s vypouštěcími zařízeními i bezpečnostním přelivem. Tvoří také biotop vlhkomilným rostlinám a živočichům. „Zachovali jsme původní ostrůvek uprostřed zátopy horní nádrže a litorální zóny v nátokové části. Tam vznikl mokřadní biotop, ekologické cenné prostředí a klidová zóna pro ptactvo při hnízdění i pro drobné živočichy,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro povodí Berounky z Lesů ČR.
Při rekonstrukci dolní nádrže se našlo pod dnem potoka ve více než dvoumetrové hloubce historické dřevěné výpustní potrubí. „Část se nám podařilo vyjmout a vystavit u bezpečnostního přelivu,“ uvedl Rau. Nedaleko také vodohospodáři obnovili tůň zvanou Šťáhlavický kozlík, do níž natéká voda ze studánky poblíž zámku.
„Dosypali jsme protrženou hrázku a přeliv stabilizovali příčnými prahy a kamennou rovnaninou,“ dodal. Výletní místo určitě brzy přiláká turisty a návštěvníky zámeckého parku. Vede tam naučná stezka, nedaleko je zřícenina hradu Lopata i vyhlídka Mariina skála. Více se o všech vodohospodářských projektech Lesů ČR dočtete zde: https://www.vracimevodulesu.cz/
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR