Nový portál ISOP propojuje množství dat o ochraně přírody
15. 4. 2024
Nový portál ISOP sdružuje data o ochraně přírody a krajiny. Pomocí a služeb ISOP je zdarma různých aplikací veřejnosti. Umožňuje také vzájemné propojení dat a jejich zobrazení. Díky tomu se stala novou platformou pro sledování stavu chráněných území a jejich předmětů ochrany na národní i evropské úrovni ochrany. Uživatelé se také v budoucnu dozvědí, opatření se pro jejich zachování zachovala.
Rozdělen je do šesti hlavních tematických okruhů: územní ochrana, druhy, biotopy a stanoviště, péče o přírodu a krajinu, registr krajiny a poskytování dat. Celkem obsahuje téměř čtyři tisíce karet chráněných území České republiky a přibližně stejný počet památných stromů. Portál dále sdružuje 60 tisíc karet vyskytujících se na našem území. Tyto karty integrují aktuální záznamy o výskytu evidovaných v Nálezové databázi ochrany přírody. Novinkou jsou i karty přírodních stanovišť a přírodních biotopů včetně mapových zákresů jejich výskytu.
Převážná většina informací a dat na portálu ISOP je přístupná veřejně bez omezení. Pro orgány ochrany přírody, vědce a univerzitní pracovníci portál další aplikace a nástroje, které jsou dostupné po přihlášení. Cílem propojení aktuálních datových a informačních zdrojů je snazší a jednotná prezentace dat veřejnosti včetně státní správy. Na portálu ISOP se i nadále pracuje. Případné komplikace, které se mohou objevit v prvních týdnech po spuštění vyskytnout, budou průběžně odstraňovány.
Novinky portálu ISOP
-
Souhrnné zobrazení hodnocení předmětů ochrany (druhů, přírodních stanovišť) v rámci jednotlivých chráněných území i na dalších místech republiky.
-
Kromě informačních karet druhů portál nově nabízí také informační karty pro chráněná území, památné stromy, biotopy a přírodní stanoviště.
-
Přehled stavu předmětů ochrany a chráněných území na evropské úrovni.
-
Přehled opatření vynaložených na zachování chráněných území a jejich předmětů ochrany.
-
Moderní grafika a přehlednost nabízených služeb a aplikací rozdělených podle témat.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: AOPK ČR