Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Pod Klínovcem právě dokončili druhou letošní útulnu

5. 4. 2024

page.Name
Druhou z dvaceti letos postavených nouzových přístřešků na přečkání noci nebo chvilkového nepříznivého počasí 3. dubna pod Klínovcem dokončily Lesy České republiky.

Podnik buduje útulny v rámci programu Lesy pro život na dálkových turistických trasách v zemi, a to v odlehlých místech, kde není komerční ubytování, pokud možno na rovinatém terénu au přírodního zdroje vody. Jedna vyjde asi na 200 tisíc korun.

V útulně se vyspí až čtyři osoby. Klínovská útulna  je áčkového typu, stejně jako ta první postavená ve Šluknovském výběžku nad osadou Severní. Liší se od ní jen průhledným plastovým sklem, které tvoří venkovní příčku. „Dnes jsme stavbu dokončili položením plechové střešní krytiny a instalací dřevěných lavic,“ uvedl severočeský oblastní ředitel podniku Václav Bašta.

Podle něj se přístřešky staví pro poutníky, aby v nich našli krátkodobé útočiště. „Ti už obvykle vědí, že nemají na místě nechávat odpadky av okolí rozdělávat oheň,“ dodal. Lesy ČR letos na útulny vyčlenily čtyři miliony korun a projekt bude pokračovat v dalších letech. Přístřešky podnik postaví ve všech regionech.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR