Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Tak trochu jiná lesní pedagogika, nyní pro klienty s různými závislostmi

10. 4. 2024

page.Name
Stalo se každoroční tradicí, že se koncem března den po poradě lesních pedagogů Lesů České republiky (LČR) na Ramzové využije jejich koncentrace v kraji a uspořádají společnou akci – letos pro dospělé klienty Psychiatrické nemocnice Panny Marie Oranžské v Bílé Vodě, kteří se léčí z různých závislostí.

Setkání.a lovecká fanfára Poté už se 80 účastníků rozdělených do pěti skupin vydalo do lesa. Tam s lesníky diskutovali o dřevinách, škůdcích, myslivosti, zvěři a třeba i turistice. Program pokračoval u rybníka Růženec ukázkou těžby stromu a přibližování dříví koněm. Hlavní hvězdou byl belgický kůň Hugo, který odvedl skvělou práci v komunikaci se svým pánem. Zaujal i výpočet objemu dříví a pravidla bezpečnosti při těžbě.

V parku za nemocnicí si všichni zkusili „poznávačku“, tedy obvyklou disciplínu lesní pedagogiky, při které odhadovali druhy zvěře, kterým patřily lovecké trofeje, stopy a kožešiny, trus i ptačí zpěv. Došlo i na vzdělávací hry, závěrečnou loveckou fanfáru a zpěv janovického revírníka Pavla Gajdoše, který je už kvůli tomu oblastní celebrity. 

„Ocenili jsme upřímný zájem, zpětnou vazbu klientů, vřele přijetí a příjemnou atmosféru. Zahřála i pochvala personálu nemocnice. A tak se zdá, že jsme tam nebyli naposledy,“ řekla Hana Komárková z LČR. Celou akci předcházel dotazník, v němž klienti sepsali lesnická témata, která je zajímají. Na programu se ochotně hodí i terapeuti všech oddělení a hlavní přípravy byl Jakub Matuška, bývalý kolega a lesní pedagog, který v nemocnici od loňského roku působí jako náměstek ředitele pro hospodářskou správu.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR