Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V Plchovicích vysadili nové stromy a znovu obnovili původní ovocný sad

17. 4. 2024

page.Name
Výsadbou nových stromů v malé obci Plchovice v okrese Ústí nad Orlicí obnoví sad. Nové stromy budou řešit i podmáčenou půdu v některých místech. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 52 tisíc korun. Nyní je zde louka, ale původně byl na místě ovocný sad.

Vysazeny byly tradiční odolné odrůdy ovocných stromů, které se hodí do tohoto území, jako jsou jabloně, hrušně, třešně. Aby došlo k přirozené úpravě mokré louky, v části pozemku, který je hodně podmáčený, budou zasazeny stromy, jež mají velkou spotřebu vody, což jsou vrby a topoly. Ovocný sad bude obec provozovat a udržovat jako komunitní a počítá se zapojením místních občanů všech věkových kategorií.

„Jako obec se snažíme provést prorodinné a proseniorské aktivity. Ovocný sad je na pozemku, kde byly dřeviny vykáceny již před několika lety z důvodu již velkého stáří stromů. Společně s obyvateli se podařilo obnovit původní využití a že se smutně těšíme, bude se těšit a ovoce při procházkách místních i návštěvníků Plchovic,“ řekla starostka obce Jana Sládková.

Nedaleko je přírodní lipový park, na kterém se nachází dětské hřiště. Park zahrnuje 10 vzrostlých krásných lip, které ale nijak nezasahují do lokality nového ovocného sadu. Místo Celé se stane ideální pro procházky a odpočinek pro všechny věkové kategorie. Veškerá výsadba byla konzultována s odborníky na výsadbu rostlin s ohledem na území a podmínky. Se samotnou výsadbou firmě pomohli dobrovolníci.

Grant Stromy

V Královéhradeckém kraji Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 projektů vytvořila celkem 46 téměř 4,8 milionu korun. V roce nakonec dostalo grant osm žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun.

V Pardubickém kraji Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 201 projektů vytvořila celkem 26 více než 2,8 milionu korun. Loni grant dostaly tři žádosti a částku na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.

V Kraji Vysočina to bylo od roku od roku 2011 dokonce 85 projektů s částí téměř 7,8 milionu korun. V minulém roce se stromy sázely na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více než 1 milion 500 tisíc korun.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Nadace ČEZ