Úterý

16. července 2024

Nyní

25°

Zítra

22°

Svátek má

Záchranný program: V Českém středohoří kvetou vzácné koniklece otevřené

2. 4. 2024

page.Name
Koniklec otevřený kvete právě v těchto dnech, ale už jen na zhruba dvacítce míst, především v severních a severozápadních Čechách. V posledních desetiletích však konikleců ubylo natolik, že se na některých místech chrání i jednotlivé rostliny.

Aby z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program . „Koniklec otevřený doplácí na to, že se během posledního půlstoletí úplně změnilo obhospodařování krajiny. Vyhovovalo mu totiž, že pastva udržovala nízké trávníky podobně stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklecům i dalším stepním druhům se v ní nedaří. Záchranný program počítá s péčí o jednotlivé lokality, aby se v nich zachovaly či obnovily vhodné životní podmínky pro tuto krásnou rostlinu,“ vysvětluje Petr Vít z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.

V praxi se ověřilo, že kromě zarůstání krajiny koniklece přetrvává i další nebezpečí. Zvláště zjara, kdy jsou koniklece jedny z prvních chutných rostlin, bývají často jejich květy i listy doslova spásány srnami a daňky či uštipovány bažanty. „Právě proto je na některých místech opatřujeme klikami, které tomu mají zachovat. Takové klícky jsou nyní vidění iv Českém středohoří,“ popisuje Kateřina Tremlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.Místa, kde koniklec otevřený doposud roste, se pravidelně kosí, vyhrabává se suchá tráva, někde se obnovila pastva ovcí a koz, vyřezávají se nálety. Součástí záchranného programu je také pěstování konikleců, do kterého je zapojeno několik botanických zahrad. Vypěstované rostliny slouží k podzimnímu dosadbám na některá místa, kde koniklece již rostou.

Poloha každé rostlinky je přesně zaznamenána, aby se mohla vyhodnotit úspěšnost výsadeb. Koniklec otevřený je dlouhověká rostlina s dlouhým kořenem, na jednom místě může růst desítky let a vytvořit bohaté trsy s desítkami modrofialových květů. Doma je v jihoruských stepích, odkud se jeho areál táhne až do střední Evropy. Lodyha i listy jsou hustě bělavě chlupaté. Po odkvětu koniklec připomíná chlupatou kouli, kterou tvoří nažky s dlouhým chmýrem.

„Záchranné programy pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů. Zároveň ale nepojí jen druhům, které se připravují – například pomáhá udržovat krajinu, aby nezačala, neprospívá jen konikleci, ale mnoha dalším druhům rostlin či hmyzu. Záchranných programů nyní běží již, díky nim se z naší přírody nevytratil třeba hvozdík písečný český, daří se nám třináct zvyšovat syslů či užovek stromových. Nyní připravujeme další, evropský projekt PROSPECTIVE LIFE nám umožní ohrožení pozornosti širšímu spektru včetně volně žijících opilovačů,“ dodal František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která provádí druhy záchranné programy.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Radek Fišer, Archiv AOPK ČR