Deset let pálavského borytobraní, invazní rostlina způsobovala problémy
14. 5. 2024
Do roku 2014 totiž postupně, s pomocí přemnožených muflonů narušujících půdu a roznášejících její semena, zarostla jihovýchodní svahy Národní přírodní rezervace Děvín do podoby dvaadvacetihektarového řepkového pole. Hlavní nebezpečí spočívá ve vytlačování původní flóry a vegetace skalních stepí, například kavylů a kosatců. Štěstím v neštěstí bylo, že neklonální boryt lze na rozdíl od jiných odolných invazních druhů rostlin poměrně snadno vytrhnout.
Vytrhávat je třeba před odkvetením, aby se objevilo vytváření nových semen a opakovaně několik let, aby se oslabila semenná banka v půdě. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a řadou dobrovolných skupin z Junáka – českého skauta, různých firem a škol tedy začala organizovat tak zvané pálavské borytobraní, které letos probíhá už podesáté.
Překvapením pro letošní dobrovolníky a zároveň dobrou zprávou pro ochránce je, že už vlastně není skoro co trhat. Systematická práce mnoha lidí přispěla ke snížení rozlohy a hustoty populační borytu na Děvíně až o 90 procent ve srovnání s počátečním stavem. Pomyslné pletí borytových polí na svazích se postupně změnilo na trpělivé hledání pozapomenutých skupin rostlin v lesních lemech a pláštích. Preventivní zásahy budou nezbytné natrvalo, protože boryt neodchází.
Daniel Kadaš
redakce@prirodatv.cz
Foto: Daniel Kadaš, Jan Miklín, Jiří Kmet