Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Dobrovolníci likvidovali invazní lupinu v milovické rezervaci velkých kopytníků

1. 5. 2024

page.Name
Na odstraňování invazní lupiny mnoholisté se zaměřili dobrovolníci v milovické rezervaci velkých kopytníků. Tento nepůvodní druh by se bez lidského zásahu šířil a vytlačoval by ze stepní rezervace vzácné druhy květin.

„Velcí kopytníci dokážou velmi dobře zajistit veškerou potřebnou péči o lokalitu v rámci přirozeného prostředí. Jediné, s čím je potřeba přírodní procesy v rezervaci doplnit, je odstranění negativních vlivů způsobených člověkem. V první řadě likvidace invazních druhů rostlin zavlečených lidmi z jiných kontinentů. S těmi si příroda sama poradit,“ uvedl Dalibor, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Lupina patří k nepůvodním druhům, které ohrožují českou přírodu. Vytváří husté, souvislé porosty a navíc v místech, kde roste, obohacuje půdu o dusík a tím přispívá k šíření plevelů, jako jsou kopřivy nebo šťovíky. „Za poslední půlstoletí způsobily invazní druhy celosvětově finanční ztráty ve výši 1,3 bilionu dolarů,“ upozornil Dostál na závažnost šíření invazních druhů.

Odstraňování lupiny se v rezervaci věnovali dobrovolníkům z české pobočky společnosti Takeda. Vyrývání rostlin je přitom velmi náročné. Lupiny mají silné, houževnaté a velmi rozvětvené kořeny, které často sahají velmi hluboko. „Oproti pomáhají roku, kdy dobrovolně s odstraňováním lupiny poprvé, tato invazní rostlina v rezervaci výrazně ustoupila. Dobrovolníky potěšily, že jejich loňská, velmi namáhavá práce měla smysl,“ doplnil Dostál. V letošním roce začalo odstraňování lupiny ještě předtím, než vykvetla svým typickým, vysokým a štíhlým květenstvím.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina