Úterý

23. července 2024

Nyní

14°

Zítra

16°

Svátek má

Dobrovolníci v rezervaci poprvé odstranili kompletní ohnisko invazní lupiny

18. 5. 2024

page.Name
Několikaletý boj s invazní lupinou mnoholistou má v milovické rezervaci velkých kopytníků první konkrétní výsledek. Dobrovolníkům se podařilo kompletně zlikvidovat jedno celé ohnisko této rostliny pocházející ze severoamerického kontinentu.

„Před třemi týdny první skupina dobrovolníků vyrostla a největšího ohniska lupiny v místech, kde rezervace sousedí s městem Milovice. Nyní se podařilo druhé skupině tento prostor dočíst,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, který je rád, že dobrovolníci, kteří s lupinou bojovali již loni, mohli vidět, že jde sice o velmi náročnou, ale smysluplnou práci. „Nepůvodních rostlin díky dalšímu zásahu květiny viditelně ubylo, takže se letos podařilo největší další další invazní odstranit,“ řekl.

Lupina vytváří v přírodě rozsáhlé a husté porosty. Ty vytlačují původní druhy rostlin a výrazně ochuzují luční porosty o původní pestrost. Lupina navíc obohacuje půdu o dusík a podporuje tím růst plevelů. Bez pomoci dobrovolníků by ochránci přírody boj s nepůvodní lupinou nezvládli.

„Rok utekl jako voda a my jsme měli opět možnost strávit dobrovolný den v rezervaci velkých kopytníků a alespoň malinkou mírou být na chvíli součástí tohoto unikátního projektu. Smekám před nasazením hrstky lidí, kterým se daří udržet v chodu rezervaci i život v existující i nově vznikající. Děkujeme,“ ocenila práci ochránců přírody Alena Kunzfeldová ze společnosti Beckman Coulter, odkud dobrovolníci na odstraňování lupiny přijeli.

Další skupina pomáhala uklízet odpadky poházené kolem okružní stezky obepínající rezervaci. Této práci se věnovali již třetím rokem. „Také oni měli ze své práce dobrý pocit. Oproti prvnímu úklidu, který absolvovali v roce 2022, odpadků výrazně ubylo. Je vidět, že dlouhodobá pozornost dobrovolníků toto místo k lepšímu,“ poznamenal Dostál.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina