Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

22°

Svátek má

Dvě rezervace v jižních Čechách budou mít nová stáda velkých kopytníků

26. 5. 2024

page.Name
Nová stáda zubrů a divokých koní pro dvě jihočeské rezervace velkých kopytníků. To je výsledek benefičního koncertu, který uspořádala společnost JRD. Této příležitosti využil její majitel a zakladatel Jan Řežáb k zakoupení prvního zubra v rámci oslavy svých narozenin. „Na udržitelnost se zaměřujeme ve všech oborech našeho podnikání. Proto jsem chtěl i náš benefiční koncert JRD spojit s podporou konkrétního smysluplného projektu v oblasti ochrany a regenerace české přírody,“ vysvětlil Řežáb, proč JRD benefiční koncert uspořádala.

Velcí kopytníci pomáhají s obnovou přírody ve dvou klíčových oblastech. Dokážou obnovit biologickou rozmanitost na velkých plochách krajiny a zároveň přidat k adaptaci krajiny na změnu klimatu. Vědecké studie v posledních letech zjistily, že pastevní ekosystémy velkých kopytníků dokážou vázat o padesát procent více uhlíku než lesy. Právě rezervace kopytníků jsou klíčovým prvkem k ochraně biodiverzity a ochrany klimatu.

„Společnosti JRD, jejímu zakladateli Janu Řežábovi i všem, kteří v rámci benefičního koncertu věnovali finanční prostředky na stáda zubrů a divokých koní, chtěli bychom velice poděkovat. Úbytek biologické rozmanitosti i změny klimatu patří k největším výzvám, kterým i naše společnost čelí. Jsme velmi rádi, že se nám v rámci benefice podařilo získat podporu na projekt, který pomáhá tato zásadní témata řešit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, s tím, že velká část českých firem je při podpoře projektů v oblasti biodiverzity zatím stále poměrně bezradná a věří, že je příkladem JRD může inspirovat.

Benefici pro společnost JRD poskytovatele Nadace Via. Ta na portálu Darujme.cz připravila speciální sbírku. „Se společností JRD spolupracujeme dlouhodobě, v rámci Nadace Via spravujeme Fond pro udržitelný život, jehož prostřednictvím JRD podporuje projekty v oblasti udržitelnosti a zdravého životního stylu. Jsme rádi, že se i benefiční koncert setkal s takovým zájmem a větší část prostředků se díky příspěvkům od pozvaných hostů podařilo vybrat dlouho před slavnostním večerem,“ popsal Lukáš Hejna, který v rámci Nadace Via koordinuje dárcovské projekty. Skupina tří zubrů a čtyř divokých koní se na nich Čech vydá v příštích dnech.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina