Lesy budoucnosti, svobodný vývoj přírody na Šumavě
5. 5. 2024
Území národního parku je rozděleno na části podle různých přístupů k péči o les:
Přírodní zóna - vše si řídí příroda bez zásahu člověka. V přírodní zóně je cíl již naplněn a až na výjimky stanovené zákonem se zde nezasahuje.
Zóna přírodě blízká – minimálními zásahy člověka podporuje druhovou rozmanitost a postupné zlepšování stavu ekosystémů.
Po roce 2036 by i zóna přírodě blízká měla být připravena k ponechání samovolnému vývoji. Bezzásahové území by mohlo tvořit více než polovinu plochy NPŠ. Dlouhodobým cílem je mít území s nerušeným průběhem přírodních dějů na 75 procent NPŠ. Tento cíl by mohl být naplněn v roce 2060.
Zóna soustředěné péče – probíhají zde důležitější zásahy pro zlepšení struktury lesa a zásahy tlumící šíření kůrovců. V územích, kde NPŠ stále ještě o les pečuje a snaží se využít znalosti o samovolném vývoji přírody. Bez tlejícího dřeva to nepůjde ani tady! Tlející dřevo hraje v ekosystému důležitou roli. Proto jsou všechny nesmrkové dřeviny vždy vždy nesnesitelné v lese k zetlení nebo na dožití.
V místech, kde zasahuje proti kůrovcům, je nutné některé stromy pokácet. I tak jsou z každého zásahu ponechány na místě některé kmeny, vysoké pahýly a všechny větve jako součást tak zvaného biologického dědictví. V lese může zůstat živina a tlející dřevo plnit další důležité funkce.
Další informace k tématu se dočtete na: bit.ly/tlejicidrevo2024 .
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NPŠ