Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

23°

Svátek má

Na jatkách nainstalují kamery kvůli ochraně zvířat proti týrání

8. 5. 2024

page.Name
Kamerové systémy budou od 1. ledna roku 2026 monitorovat provoz na českých jatkách. Cílem novely zákona je další navýšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení. Materiály, které připravilo ministerstvo zemědělství (MZe), schválila vláda.

V České republice máme vysoký stupeň ochrany zvířat proti týrání a dodržování všech pravidel kontrolují veterinární inspektoři. Mojí prioritou je i nadále zlepšovat ochranu zvířat, proto jsem přišel s tímto návrhem, který by měl posílit dohled nad zacházením se zvířaty a zároveň minimalizovat rizika excesů, ke kterým v minulosti docházelo,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Povinnost vybavit jatky kamerovým systémem platí v případě, že se v nich vyskytují živá zvířata a vztahují se na prostory pro vykládku a pro přehánění zvířat. Netýká se to jatek, kde je porážena drůbež, králíci a zajíci. Provozy drůbežích porážek jsou v republice vybaveny moderními technologiemi nakládky, přepravy a vykládky drůbeže, často s minimálním podílem a vlivem lidské práce při manipulaci s jatečnou drůbeží.

Nově vybudované jatečné provozy budou muset mít kamery nainstalovány již od zahájení svého provozu. Současným jatkám dává novela čas na zřízení a provozování kamerových systémů od začátku roku 2026,“ uvedl ministr zemědělství. Za porušení povinností souvisejících s provozováním kamerového systému umožňuje návrh zákona uložit pokutu do 200 tisíc korun. Pokud by na jatkách docházelo k týrání zvířat, bylo by takové jednání postihováno podle jiného ustanovení, než je ustanovení o kamerových systémech. Pokud by docházelo k týrání zvířat, mohla by být provozovateli jatek uložena pokuta až do výše tří milionů korun.

Novela zákona na ochranu proti týrání je součástí návrhu novely veterinárního zákona, která se týká zejména oblastí veterinární hygieny a ochrany zdraví zvířat, v nichž dochází k přizpůsobení potřebám unijních předpisů. Úprava přinese i byrokratické ulehčení. Při vydávání vnitrostátních veterinárních osvědčení k přemístění hospodářských zvířat už nebude nutné papírové veterinární osvědčení, stačí elektronická forma.

Návrh novely veterinárního zákona přináší mimo jiné změny i u kompenzací při likvidaci nebezpečných nákaz v chovech. Dosud se hradila dezinfekce chovu ze státního rozpočtu celá, nyní se bude hradit pouze dezinfekce předběžná, která je nutná k rychlé a bezpečné likvidaci nákazy.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Shutterstock