Na severu Čech zdokumentovali lov srnce obojkovanými vlky
4. 5. 2024
K události došlo v ranních hodinách ve velmi okrajové části osídlení u posledního domu, který je obklopen loukami a lesy v lokalitě Horní Mikulášovice. Akci se podařilo velmi dobře zdokumentovat kamerami na objektu: Video 1, Video 2. Naše interpretace je taková, že vlci nad ránem pronásledovali volně žijící kořist (srnce obecného) po okolních pastvinách, srnec chtěl patrně proklouznout kolem posledního domu, ale vběhl do otevřené branky a ocitl se v oplocené zahradě a tím i v pasti.
Jeden vlk za ním do zahrady vběhl, tam jej efektivně usmrtil a zase odvlekl pryč z blízkosti lidí obývaného objektu. Z videí je patrné, že vlk má obojek, vysoce pravděpodobně i druhý, který se objevuje na záběrech za plotem. Jde o zařízení, která byla výzkumným týmem ČZU v předchozích měsících instalována v rámci přeshraničních a vědeckých projektů - zde. Lze tedy doložit i záznamem lokací, že vlci se na místě v daný den a čas zdržovali.
Vlci se na Šluknovsku pohybují již více než 10 let. Z údajů ČZU vyplývá, že se dominantně vyskytují v lesních celcích celého regionu, proporce údajů z výzkumných obojků hovoří o 70 procentech bodů, které jsou v lesních porostech. Jejich prostorové a potravní nároky jim však neumožňují vyskytovat se pouze a výhradně v lesích, ze 30 procent se tedy objevují i v bezlesí na loukách či pastvinách. Toto lze pozorovat i v okolí měst a obcí Mikulášovice, Brtníky, Staré Křečany, Hinterhermsdorf, Doubice, Kyjov nebo Lobendava.
Důvodem, proč se vlci v menší, ale pravidelně míře objevují i na loukách a pasekách, je dostatek divoké kořisti, která zde přebývá, mezi níž patří srnci, prasata, v menší míře i jelení a daňci. Není tedy obvyklé, že vlky je možné spatřit v okolí zmiňovaných obcí, kdy zde hledají kořist. Poté, co ji uloví, se stahují zpět do hlubokých lesních komplexů, například skalního města Českého Švýcarska.
To, že vlci loví i v okrajových partiích měst a vesnic, je projevem toho, že kořist se při odhaleném útoku dá do pohybu, může okrajem intravilánu proběhnout a vlci ji následují. Je evidentní, že v intravilánech vesnic a měst vždy žilo mnoho živočišných druhů, v noci a nad ránem lze uprostřed měst a vesnic narazit na srnce, zajíce, muflony či prasata. Za kořistí občas do intravilánů přicházejí i jejich predátoři, lišky nebo vlci. Tyto návštěvy se ve většině případů odehrávají během večerních či nočních hodin, kdy člověkem vyprázdněné intravilány nepředstavují pro živočichy hrozby.
Poskytnuté záznamy nejsou dokladem o ztrátě plachosti či snad rostoucí drzosti vlků, jde jen o jejich přirozený životní projev, kterým je noční lov kořisti. Podle získaných dat vlci loví v intravilánech velmi zřídka. je třeba dodat, že člověk z krajiny ukrajuje stále více a mnoha živočišným druhů včetně vlků a jejich kořisti neposkytuje dostatek přirozeného životního prostoru k trvalému a skrytému životu.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NP České Švýcarsko