Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

22°

Svátek má

Na sršně asijské číhají návnady v pastích podél dálnice D5

3. 5. 2024

page.Name
Sršeň asijská je invazní druh hmyzu, který se specializuje na lov včel a může se velice rychle šířit. Představuje značné riziko nejen pro chovy včel, ale i pro volně žijící druhy hmyzu, protože se jimi živí. Loni na podzim bylo v České republice zaznamenáno její první hnízdo, letos na jaře byly objeveny další královny, které do země doputovaly kamionem z Francie.

K odhalení výskytu sršně by měly pomáhat i speciální pasti, které se rozkládají v okolí dosavadních nálezů tohoto nežádoucího hmyzu. Nyní se vyvěšují na vybraných místech včelaři po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která monitoring sršně asijské koordinuje. „Nejdůležitější je včasný záchyt výskytu sršně. Do monitoringu se snažíme zapojit nejrůznější instituce, včelaře i veřejnost. Byly vyvinuty speciální pasti, na výrobu jsme spolupracovali s vědci z Regionálního technologického institutu (RTI), výzkumného centra Strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni,“ Zdeněk Myslík z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR. 

„První pasti jsme umístili společně se včelaři v blízkosti včelích úlů ve Svaté Kateřině au Nové Hospody na Tachovsku, v Nýřanech a dalších místech. Důležité je sledovat zejména okolí dálnice D5, která je potenciálně nejrizikovějším místem. Včelaři budou pasti pravidelně kontrolovat, doplňovat návnadu av případě záchytu nás sršně informují. Také z pastí vydávají případně zachycené jiné druhy hmyzu,“ popisuje Myslík.

„Pasti slouží jen jako doplněk k přímému pozorování, nemohou sršně asijské z přírody vychytat. Pokud se v nich objeví, je třeba napnout síly a pokusit se dohledat a zlikvidovat hnízdo. V  pastech , které byly instalovány koncem března v Plzni, se žádné sršně asijské zatím neobjevily,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Uvnitř pasti, plastové budky vyrobené 3D tiskárnou, je nádobka se sladkou šťávou. Návnada je zakryta víčkem, takže sršeň ani jiný hmyz se v ní neutopí. Hlavní vletový otvor do pasti je ve tvaru nálevky. Sršeň vlétne dovnitř, ale kvůli své velikosti se ven už nedostane. Po obvodu pasti jsou rozmístěny menší výletové otvory pro drobnější hmyz.

„Lidé mohou hlásit podezření na výskyt sršně asijské nejlépe s fotografiemi na e-mail  invaznidruhy@nature.cz nebo přes aplikaci Nahlaš sršeň. Hlášení, kterých se nám již sešlo na osm stovek, poté prověřujeme. Stále platí, že hlavním pomocníkem při objevování nových jedinců je právě pozorování veřejnosti. Tak jsme se o všech nálezech dozvěděli,“ dodal Görner.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv AOPK ČR