Update cookies preferences

Sobota

14. září 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Odborné společnosti vyzývají k ochraně moravské Amazonie, lužních lesů Soutok

21. 5. 2024

page.Name
Jihomoravské lužní lesy nezbytně potřebují řádnou ochranu, vyzývají opakovaně vládu odborné společnosti. O ochraně Soutoku se bez výsledku jedná už půl století. Lužní lesy nad soutokem Moravy a Dyje, známé také jako Soutok nebo Moravská Amazonie, jsou přírodně nejbohatší lesy v zemi.

Pro řadu druhů živočichů, hub a rostlin jsou hlavním nebo jediným místem výskytu v republice. Vlastníkem je český stát, který se před více než dvaceti lety zavázal k jejich ochraně. Tu dosud nebyl schopen zajistit. Toto cenné území řádnou péči a ochranu nutně potřebuje, a to co nejdříve. Odborné společnosti sdružující více než 9000 odborníků a zájemců o nejrozmanitější složky přírody znovu vybízejí k řešení největšího problému ochrany přírody u nás. Staví se tím po bok více než 15 tisíc občanů žádajících důslednou ochranu jihomoravských lužních lesů Peticí za záchranu Moravské Amazonie.

Lesy České republiky, jejichž postoj k ochranu lužních lesů dlouhodobě blokoval, už se vyhlášení chráněných území nebrání. Zajištění územní ochrany, tedy vyhlášení CHKO a sítě přírodních památek a rezervací, je příležitostí především pro adekvátní péči a efektivní hospodaření v souladu s přírodou, ale i zachování oblasti pro volnočasové aktivity místních i přespolních.

„Rychlé zajištění funkční ochrany Soutoku formou přírodních rezervací a památek i chráněné krajinné oblasti, jak je navrženo, je naprosto nezbytné, abychom mohli zachovat jeho jedinečné přírodní hodnoty,“ řekl Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.„Na potřebě ochrany lužních lesů se shodují odborníci napříč obory. Soutok je území takových kvalit přírodních i kulturních, že nutnost jeho ochrany vidí jasně i veřejnost,“ upozornil.

O ochraně lužních lesů se jedná už půl století. Po roce 2000 tu měla vzniknout chráněná krajinná oblast. V roce 2011 vláda rozhodla, že zde má být vyhlášeno mnoho menších chráněných území. Návrh jejich soustavy existuje od roku 2014. V programovém prohlášení vlády z roku 2022 je dokonce uveden národní park, nyní je v přípravě chráněná krajinná oblast. 

„Vyhlašování CHKO je komplexní záměr, proto musí zároveň běžet vyhlašování přírodních památek a rezervace. Krajský úřad Jihomoravského kraje loni v prosinci vyhlásil tři menší rezervace, další je těsně před vyhlášením. Ministerstvo životního prostředí ale s vyhlašováním národních přírodních rezervací a památek z nepochopitelných důvodů otálí. Zatím nejsou vyhlášeny ani Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a Národní přírodní památka Soutok, záměr na jejich vyhlášení přitom ministerstvo oznámilo už v letech 2019 a 2020. Záměr na vyhlášení dalších území nebyl ani ohlášen. Příroda Soutoku stále efektivně chráněná není,“ uvedl David Storch, předseda České společnosti profesor pro ekologii.

Lužní lesy na Soutoku jsou nositelem mnoha národních i mezinárodních ochranářských titulů. Žádný z nich ale potřebnou ochranu nepřinesl. „Vhodným nástrojem ochrany jsou chráněná území. Ta ale v lužních lesích zabírají menší rozlohu než chráněná území v Praze, “ poznamenal profesor Karel Prach, předseda České botanické společnosti.

„Absence územní ochrany Soutoku je zcela jasně jedním z největších dluhů státu vůči přírodě a již dávno se stala také mezinárodní ostudou,“ myslí si David Král, předseda České společnosti entomologické. Situace územní ochrany se už desítky prakticky nemění a stav lužní krajiny se trvale zhoršuje. „Je proto potřeba urychleně dotáhnout vyhlašování sítě přírodních památek a rezervace a také chráněné krajinné oblasti,“ dodal.

Textové prohlášení:
https://docs.google.com/document/d/14PlJzHlCJ0z7SzlCob7M38sllPNSLfNP/edit

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jan Miklín