Odpadového Oskara získají obce produkující minimum komunálního odpadu
1. 5. 2024
Podle nové legislativy ohledně nakládání s komunálním odpadem a také v souvislosti s koncem skládkování, mají obce od roku 2025 vytřídit alespoň 60 procent svého komunálního odpadu. Pokud to nezvládnou, mohou být pokutovány částkou až 200 tisíc korun za každý rok, kdy není cíle dosaženo. Jak ale vyplývá z grafu níže, pro většinu obcí bude velmi těžké to splnit.
„Posláním Odpadového Oskara je především inspirovat. Na konkrétních příkladech obcí chceme ukázat, že i u nás je reálné snížit produkci směsného komunálního odpadu pod 150 kilogramů na osobu za rok, což dokazují data z mnoha obcí u nás. Přesto průměr v České republice vychází zhruba na 190 kilogramů na osobu za rok,“ řekla koordinátorka soutěže Miroslava Jopková z Arniky.
Jak uvedla Klára Pleskačová, koordinátorka programu ekologie v Heinrich Böll Stiftung Praha, k řešení klimatické krize je potřeba přistupovat systematicky a k úspěchu je potřeba přispění každého odvětví včetně odpadového hospodářství. „To má v České republice stále podstatný podíl na produkci skleníkových plynů, v Praze jde například o 1200 kilogramů oxidu uhličitého na osobu ročně. Nejefektivnější cestou ke snížení těchto čísel je co nejvíce produkce odpadu snížit. Odpadový Oskar dlouhodobě slouží ke sdílení dobré praxe na úrovni měst a inspiruje tak ke změně k lepšímu,“ dodala.
Pro vzájemné předávání poznatků o efektivním fungování modelů odpadového hospodářství je podle Arniky klíčová komunikace s občany i mezi obcemi mezi sebou. Zdůrazňuje to i řada představitelů obcí, které už byly jako příklady dobré praxe oceněny, nebo se jimi nechaly inspirovat. Další klíčové faktory jsou podle Arniky odpadová osvěta v obcích a také vůle a kapacita někoho z obce se odpadům systematicky věnovat. Arnika také v průběhu deseti let trvání identifikovala tři základní opatření, která vedou k nižší produkce směsného odpadu.
Motivační systém – v rámci kterého obce poskytují slevu na poplatky za odpad domácnostem, které důsledně třídí a produkují méně zbytkového odpadu.
Door to door systém – svoz odpadu od domu včetně tříděných složek jako papír, plasty, bioodpad.
Třídění bioodpadu – rozbory odpadů, které Arnika realizovala, ale také data MŽP a EKO-KOMU ukazují, že bioodpad stále tvoří přibližně 30 procent hmotnosti populace na směsný komunální odpad.
Dokazují to i „premianti“ soutěže, obec Chvalšiny a město Fulnek. Chvalšiny (46,2 kg/ob) dlouhodobě motivují domácnost ke snižování produkce směsného odpadu, a to jak finančně, tak velmi pohodlným systémem odpadového hospodářství. Po přijetí nové legislativy jsou Chvalšiny možná první obec v ČR, která zavedla poplatek podle objemu vyprodukovaného odpadu (umožňuje zpoplatnit objemný odpad). Chvalšiny již dříve byly oceněny jako příklad dobré praxe v kategorii II. Pokud jde o produkci odpadů, průměrný obyvatel potřebuje vyvézt tři sto dvacet litrů popelnice za rok (cca 1 litr/ob/den). Více na webu s příklady dobré praxe .
I město Fulnek (97,4 kg/ob) dlouhodobě platb za odpady podle objemu přistavěných nádob. Díky motivaci i dlouhodobé práci na odpadovém hospodářství se neustále snižuje produkce směsného odpadu ze sídel nad 5000 obyvatel České republiky. Fulnek byl již dříve oceněn za svůj přístup jako příklad dobré praxe v kategorii II. Více na webu s příklady dobré praxe .
Aktuálně se ukazuje jako největší problém třídění bioodpadu. Odpadové hospodářství obcí, které tuto složku odpadu neopomijejí, se osvětí, aktivně motivují k domácímu kompostování a zajišťují pro své obyvatele svoz bioodpadu od domu, dosahují lepších výsledků. Zároveň podle odpovědí v rámci dotazníkového průzkumu Arniky téměř 40 procent respondentů z řad zástupců obcí, vnímání fotografie řešit bioodpad ve svých obcích či úpravou současného systému.
V rámci jubilejního desátého ročníku Odpadového Oskara chystá Arnika také seminář pro obce a publikaci, ve kterých popíše zásadní opatření a principy odpadového hospodářství, které způsobují produkční směs komunálního odpadu včetně příkladů z konkrétních obcí. Vyhlášení výsledků na podzim letošního roku bude spojeno se slavnostním předáním cen nejlepším obcím a městům.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Arnika