Osika může sehrát významnou roli v adaptaci lesů na klimatickou změnu
6. 5. 2024
Vědci jsou přesvědčeni, že stejně hrát roli může osika i v tuzemských lesích. Za tímto účelem provedli analýzu více než čtyř milionů lesních porostů po celém území České republiky. Analýza potvrdila, že osika je pro české lesnictví perspektivní dřevinou nejen z hlediska podpory biodiverzity, ale také při adaptaci lesů na klimatickou změnu, kdy může plnit roli přípravné dřeviny.
V minulosti byla osika mnohem rozšířenější. Tento stav se ale změnil vlivem komerčně zaměřeného lesního hospodaření, které upřednostňovalo druhy a strukturně unifikované porosty. Pro lepší pochopení historických souvislostí týkajících se výskytu osik a jejich prostorových, stanovištních nároků vědci analyzovali více než čtyři miliony lesních porostů, porostních skupin v celé České republice. Využili při tom současné údaje o velikosti daných lesních majetků, typu plánování a o kategorizaci lesů s přiřazenou intenzitou managementu.
„Z průzkumu vyplynulo, že výskyt osiky je statisticky významně spjat s velikostí lesního majetku a kategorií lesa, tedy s typem a intenzitou hospodaření. Z hlediska stanovištních nároků, které označujeme jako „realized niche“, zahrnující produkční a zároveň ekologické optimum, jsme posuzovali i vlastnosti ekologické stanoviště vycházející z lesnické typologie, což je jedním z významných výsledků studie,“ vysvětlil její hlavní autor Antonín Kusbach. Odborníci při analýze vycházeli nejen z historických terénních měření, tedy z dat lesních hospodářských plánů, ale využili i moderní metody dálkového průzkumu Země a sofistikované analytické techniky.
Osikové systémy jsou schopné rychlé regenerace a kolonizování nových stanovišť, což ukazuje na jejich odolnost vůči disturbanci, jako jsou požár, nemoci, napadení hmyzem či větrné smrště, s nimiž scénáře odborníků v souvislosti s klimatickou změnou počítají- „Někdy se říká, že v Severní Americe můžete jít od pobřeží k pobřeží a nikdy neopustíte stín osik. Možná to není tak docela pravda, ale vypovídá to o flexibilitě a přizpůsobivosti této dřeviny. Ukazuje to na velký potenciál, který osika má,“ řekl k budoucnosti osik v Evropě spoluautor studie Paul C. Rogers z Western Aspen Alliance, Ecology Center and Department of Environment and Society na Utah State University.
Myšlenku o perspektivní budoucnosti osik v Evropě podporují i terénní pozorování. „Z našich terénních pozorování vyplývá, že si osika po rozsáhlém úbytku smrku ztepilého v důsledku kůrovcových kalamit přirozeně našla cestu do středoevropských lesů. Myslím si, že je to dáno i tím, že lesnická praxe se na roli pionýrských dřevin, kromě osiky jde především o břízu, dívá jinak než před léty, kdy je velmi důsledně z porostů eliminovala. Díky svým velmi dobrým regeneračním schopnostem osika v porostech prospívá a může se stát jednou z přípravných dřevin ve vícefázové přirozené obnově lesů,“ dodal Kusbach.
Výsledky studie publikoval odborný časopis PLOS ONE.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MENDELU