Panuje shoda na vyváženém způsobu hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech
20. 5. 2024

LČR začaly s obnovou hospodářských porostů v okolí Ždánic na jižní Moravě. Během kůrovcové kalamity to možné nebylo, protože podnik v mnoha regionech přednostně zpracovával velký objem napadaného dříví. Kalamita ustoupila a vše se začalo vracet do normálu, tedy i těžby stromů v mýtném věku, jako například těch u Ždánic. „Postupovali jsme poměrně rychle, abychom porosty obnovili. Vědci nás ale vyzvali ke zvážení managementu prací a jemnějšímu hospodaření. Proto jsme uspořádali odborný seminář, na kterém zazněly různé protichůdné názory, ale musím ocenit poctivou snahu o všechny dohody,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel LČR.
Ministra zemědělství Marka Výborného potěšila spoluprácie LČR s odbornou veřejností, jejímž výsledkem je představený koncept lesnického hospodaření ve Ždánickém lese a v Chřibech. „Vážím si odpovědného přístupu, který nabízí podporu druhové rozmanitosti lesních organismů i adaptaci tamních lesů na změnu klimatu při současném naplňování všech funkcí lesa včetně zajištění produkce dřeva jako nejvýznamnější obnovitelné suroviny. Zvláště cenné je, že připravená lesnická opatření lze využít i v jiných oblastech,“ uvedl ministr, který zároveň věří, že tyto představené lesnické postupy přijmou i příznivci ochrany přírody a místní obyvatelé.
Podle ministra Hladíka Ždánický les a Chřiby jsou unikátními oblastmi s obrovskou přírodní hodnotou. Ministerstvo životního prostředí proto jednoznačně souhlasí s návrhy na změnu přístupu v lesích, které podpoří přirozené funkce lesa a bude přírodě bližší. „Je to mimo jiné také součástí cílů ochrany biodiverzity i na evropské úrovni. Jsem rád, že o tom probíhá diskuse primárně na území lesů ve státním majetku, které mohou být příkladem v přístupu i pro ostatní vlastníky lesa při naplňování mezinárodních závazků,“ sdělil.
LČR nyní společně s ministerstvy zemědělství a životního prostředí i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR připravují memorandum s konkrétními hospodářskými postupy, které se buď už praktikují, nebo s nimi státní lesníci začnou. Konzultační spolupráce přislíbil Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Cílem je vyvážit produkční a ekologické funkce lesa.
„Znamená to tedy šetrnou obnovu porostů na menších plochách a výběr těžených dřevin, upřednostnění přirozené obnovy lesa a ponechání dalších biotopových stromů v porostech. Ale také zachování samofinancování podniku a podpora biodiverzity. Naplňujeme tak i evropské mezinárodní závazky definované v montrealském a dalších deklaracích o lesnictví a životním prostředí,“ dodal generální ředitel Šafařík.
„Jedním z výsledků memoranda budou maloplošná chráněná území, to znamená, že území ochráníme systémem maloplošných rezervací. Proto je důležité, že signatářem bude také Jihomoravský kraj, který je zde orgánem ochrany přírody,“ dodal ministr životního prostředí Hladík. František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, v této souvislosti konstatoval, že memorandum přispěje nejen k ochraně zdejší přírody, ale zároveň povede k rozvoji blízkého forem obhospodařování lesa, které napomáhá adaptaci na změnu klimatu. „Doufám, že podepíšeme během června,“ věří Pelc.
(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR