Update cookies preferences

Sobota

14. září 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

V Krkonoších se objevil los evropský, konkuruje jelenu evropskému

6. 5. 2024

page.Name
Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v nejvyšších českých horách objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP byla přijata opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí Žacléře. Jde o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.

Zřejmě je to jedinec, kterého již v minulých dnech zaregistrovali polští ochránci přírody na pomezí Sovích a Krzeszowských hor v Polsku. „Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo zda pouze migrují. Každopádně je to dobrá zpráva o stavu naší přírody. Vzhledem k tomu, že los se pohybuje v tradičním biokoridoru, je to důkazem smysluplnosti a efektivnosti těchto opatření a jejich ochrany,“ řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy Krkonošského národního parku.

Los není pro člověka nebezpečný. Jde o plaché zvíře, které stejně jako jiní živočichové mohou být agresivní zpravidla jen, když člověk ohrožuje mláďata v přítomnosti matky. Los je velmi pohyblivé zvíře a překonává velké vzdálenosti. Aktuálně jsou hlavním problémem pro přežití losů v české krajině lidské překážky v podobě husté silniční sítě. Je třeba připomenout, že může následkem kolize dojít k vážné dopravní nehodě. Proto krkonošští ochránci přírody apelují na řidiče, abych při svých cestách, zejména v okolí Žacléře, byli obezřetní, protože srážka s losem může být oboustranně velmi nebezpečná.

Los evropský je největší zástupce čeledi jelenovitých. Ve střední Evropě je zvířetem původním, ale v 15. století byl vyhuben. Dospělý samec může vážit 350 až 450 kilogramů a dosahovat výšky v kohoutku více než dva metry. Samice jsou menší. Losi mají šedohnědou až černou srst. Charakteristická je pro ně velká protáhlá hlava se silným přečnívajícím horním pyskem. V České republice je stabilní populace přibližně 15 jedinců na Šumavě, kde našli prostor k životu v blízkosti Šumavského národního parku, respektivě CHKO Šumava. Ojediněle jsou hlášeny pozorování migrujících jedinců i z jiných částí republiky.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Kuráň