Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

V obci Záměl na Rychnovsku vysadili další ovocné stromy

1. 5. 2024

page.Name
V Záměli na Rychnovsku, nedaleko hradu Potštejn, bylo loni podél polní cesty k lesu vysazeno 70 stromů, tedy část nové aleje. V letošním roce pokračují s výsadbou dalších ovocných stromů a přibylo jich dalších 48. Nadace ČEZ na výsadbu přispěla částkou 75 402 korun.

Nad novou obytnou zástavbou s krásným výhledem na hrad Potštejn vyrostla nová ovocná alej s 15 švestkami, stejným počtem třešní, pěti hrušněmi, osmi jabloněmi a pěti oskerušemi, kterou vysadila odborná firma společně s dobrovolníky. Nová polní cesta ke kamenolomu vede krásnou přírodou a jsou z ní výhledy do celé krajiny. Pro místní i turisty zde bude příjemný stín a bonusem budou sladké plody a potrava pro včelky.

„Povedlo se nám obnovit ovocný sad a zpříjemnit procházky nejen místním, ale i turistům, kteří tudy míří na nedaleký hrad Potštejn. Děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek, který nám jako v minulém roce pomohl s výsadbou aleje,“ pochvaluje si starosta obce Jiří Novotný. Stromy budou poskytovat nejen stín v horkém létě, ale i výborné plody. Zároveň alej bude sloužit jako úkryt a zdroj potravy pro ptactvo, včely a hmyz.

Grant Stromy

V Královéhradeckém kraji projektů Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 46 částkou téměř 4,8 milionů korun. V roce nakonec nakonec dostalo grant 8 žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun

V Pardubickém kraji celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionu korun. V minulém roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun

V Kraji Vysočina dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. Loni stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více než 1 milion 500 tisíc korun.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 tisíc korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i ​​​​další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozelňují náměstí okrasnými dřevinami.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Nadace ČEZ