Výrazně lepší mikroklima dřevostavby se odráží i ve vytápění
5. 5. 2024
Jak jste spokojeni se stavební firmou Atrium?
Stavební firmu jsem vybíral velmi dlouho a myslím, že jsem se nespletl. Byl jsem naprosto spokojený. V projektu, realizaci i komunikaci s firmou nebyl jediný zádrhel. Dodržel se i časový plán stavby. Velké plus toho bylo, že firma ve smlouvě garantovala cenu na další dva roky, což jsem ocenil, protože ceny materiálů a vůbec všeho začaly být trochu nestabilní. Takže díky tomu jsem podepsal smlouvu a teprve potom jsem začal řešit stavební povolení. Při výběru mi navíc pomohlo, že firma splňuje certifikaci Dokumentu národní kvality. Nestudoval jsem detaily, ale byla to pro mě záruka toho, že jednám se slušnou společností.
Rozhodli jste se pro individuální stavbu.
Přesně tak. Měl jsem řadu specifických požadavků. Chtěl jsem zimní zahradu, kryté parkování pro návštěvu, stíněnou terasu bez podpěr, dvojitou garáž, rovnou střechu a tak dále. Než abych hledal nějaký typový dům z katalogu a dělal kompromisy, po delším studiu možných architektů jsem oslovil architekta Michala Rosu z Trutnova, jehož stavby nám nejvíce vyhovovaly. Ukázal jsem mu pozemek a pozval ho i do našeho dnes už bývalého domu z roku 2000, aby věděl, jak žijeme. Dal jsem mu asi 25 požadavků a ve výsledku navrhl skvělý dům. Trefil se na první dobrou. Měl jsem trochu obavy, jak se s návrhem popasuje stavební firma, bungalov není konstrukčně i staticky jednoduchý. Prováděcí projekt byl součástí dodávky celého domu na klíč. Nakonec vše šlo bez problémů.
Jak probíhala samotná stavba domu?
Bez přerušení, jako na drátkách. Se stavbou na již hotové spodní desce se začalo v dubnu roku 2021. Všechny panely a komponenty stavby se nařezaly a připravily v hale. Pak se hotové panely s osazenými okny i dveřmi přivezly na návěsech na pozemek a během jednoho týdne, respektive tří dnů, se vše smontovalo. Pak se dodělala střecha, izolace pokračovaly další práce. S manželkou jsme se do hotového domu nastěhovali na konci června toho roku.
Proč jste se rozhodl pro dřevostavbu?
Většina lidí zmiňuje, že si dřevostavbu vybrala kvůli rychlosti výstavby. To pro mě nebyla priorita. Předtím jsme bydleli v dobře vybaveném domě, neměli jsme kam spěchat. Roli hrál můj pohled na dnešní stavebnictví. Domnívám se, že do budoucna už nikdo nebude stavět domy na 300 let tak, jak se to dělalo dřív. Technologie staveb a požadavky na bydlení se vyvíjí velmi rychle. Takže dům, který vyhovuje dnes, nemusí nikomu za 40 nebo 50 let stačit a stejně se pak bude bourat. Z tohoto pohledu si myslím, že jsou dřevostavby ideální volba. A pak je tu ještě jeden důvod, a to je výrazně lepší mikroklima dřevostavby, což se odrazí i ve vytápění. Vyhřát zděný dům je mnohem dražší. Cihly do sebe musí nejprve naakumulovat teplo. U dřevostavby to tak nefunguje a vytápění je snadnější a úspornější.
Jaký jste zvolili způsob vytápění?
Mám teplovodní podlahové topení a tepelné čerpadlo. Navíc v obývacím prostoru máme malá krbová kamna, v těch se ale bohužel nedá moc topit kvůli extra dobré izolaci domu a následnému velkému horku v domě. Zatápíme v zásadě pouze po delší absenci, kdy je topení vypnuté. Díky tomu, že jsem na střechu nechal nainstalovat fotovoltaiku, jsou předpokládané náklady na vytápění i elektřinu celkově opravdu velmi nízké. Přesnou začátek však v tuto chvíli neznám, zatím nedorazilo vyúčtování za elektřinu, zřejmě vzhledem k očekávané velké vratce přeplatku.
Jaká je dispozice domu? Jde o bungalov, který má 300 metrů čtverečních zastavěných ploch a je velmi prosvětlený. V domě jsou dva pokoje: naše ložnice a pokoj pro hosty. Jsou tu dvě koupelny, z toho hlavní koupelna s finskou saunou. Obytný prostor s kuchyní je prostorný a má zvýšený, částečně prosklený strop. V kuchyni díky tomu nemusíme přes den vůbec svítit. Je to velmi zajímavý prvek. K domu náleží také garáž s dílnou, technická místnost a zimní zahrada. Jak hodnotíte akustiku ve vaší dřevostavbě? S akustikou nemám žádný problém. I když je dům ze dřeva, je velmi dobře zvukově izolován. A to neříkám jen proto, že jsem nedoslýchavý. Byť nemáme žádné závěsy a koberce, je akustika přijatelná. Staví se ve vašem okolí další dřevostavby? Náš dům stojí v Pyšelích v okrese Benešov. Znám například dům ve vedlejší vesnici Pětihosty. Stavbu domu jsme navštívili stavbyvedoucím z firmy ATRIUM, abych lépe poznal, jak vypadá hrubá stavba.
Jak v aši blízko nastavit na to, že jste se rozhodli pro dřevostavbu? Nesetkali jsme se s žádnými negativními reakcemi. Byť všichni naši známí bydlí v domech starých zhruba 20 let a více, zcela jistě by se mnozí dnes k dřevostavbě klonili také. Všichni v našem okolí akceptují dřevo jako rovnocenný stavební materiál.
Je něco, co byste při návrhu či stavbě vašeho domu udělal jinak?
Než se do něčeho pustím, dlouze o tom přemýšlím. Takže jsem přesně věděl, kde budou kamna, jak bude rozmístěn nábytek, rozvody pro televizi, router, čidla zabezpečení, kamery vnitřní i vnější. Vše bylo promyšlené do detailů, takže ani dnes bych neměnil vůbec nic. U dřevostavby musíte naprosto přesně vědět, co kde bude, například kvůli rozvodu elektřiny. Ve zděném se dá celkem snadno udělat novou elektrickou zásuvku nebo vypínač, ale to v dřevostavbě nelze použít, pokud nechcete použít následně viditelné lišty. Tam musí být vše dané předem, než začne výroba. Podobně je to s rozvodem vody. Nejsložitější je příprava rozvodů pro budoucí kuchyň s ostrůvkem. Pokud nemáte typový projekt, kde to někdo myslí za vás, musíte na to zapracovat a ještě mít trochu prostorovou představivost.
Lenka Trandová
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD