Úterý

16. července 2024

Nyní

25°

Zítra

22°

Svátek má

Zubři a divocí koně jsou ve finále prestižní soutěže o ekologické Oskary

24. 5. 2024

page.Name
Mimořádného uznání se dostalo rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Odborná porota ji vybrala do finále prestižní soutěže E.ON Energy Globe. Šestnáctý ročník klání o ekologické Oskary představuje inovativní přístupy k péči o životní prostředí, které mohou být inspirativní pro ostatní.

„Nesmírně si toho vážíme, že jsme se umístili ve finále tak prestižní soutěže. Je to obrovské uznání pro všechny, kteří v rezervaci velkých kopytníků odvádějí náročnou práci, finančně ji podporují nebo pomáhají jako dobrovolníci,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Rezervace unikátním způsobem spojuje obnovu biologické rozmanitosti s ochranou klimatu. „Biodiverzita a klima jsou v oblasti ochrany životního prostředí dvě zásadní témata. Jsme rádi, že velcí kopytníci zásadním způsobem pomáhají v obou těchto oblastech,“ uvedl Dostál. O vítězi soutěže rozhodne veřejnost, pro zuby a divoké koně můžete hlasovat zde .

Zubři a divocí koně v milovické rezervaci pomohli zvýšit počet vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Například počty nejvzácnějšího místního motýla, modráska hořcového, vzrostly o 1700 procent, počet semenáčků nejohroženějších květin na území rezervace, hořce křížatého, se zvýšily dokonce o 5553 procenta. Patronkou projektu v soutěži je herečka Jitka Čvančarová.

„Jsem šťastná za světově unikátní projekt rezervace velkých kopytníků. Vrací totiž život tam, kde přestal tepat. Jsem šťastná, že díky obdivuhodnému chlapíkovi Daliborovi Dostálovi a jeho zubrům, divokým koním a praturům můžeme zažít, že svět je ještě normální a přirozený,“ ocenila projekt Čvančarová. Všichni finalisté se představí na E.ON Ekofestivalech v Českých Budějovicích 8. června av Brně 31. srpna.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina