Aktuální hydrologická situace, nejvíce srážek spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku
3. 1. 2024
Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry na. Obecně občanům žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasových aktivit na řekách, které mohou být nebezpečné. Srážky z pevného sněhového skupenství oteplováním i na horách přecházely v déšť.
Zásoby vody ve sněhu jsou podle Českého hydrometeorologického ústavu k 1. lednu letošního roku nízkého. Do tohoto kdy se zejména výrazně víkendu sníží, předpokládá, že na povodí Odry vypadnou další srážky zejména na horách, a to v maximálním úhrnu 20 až 30 milimetrů v Beskydech a 30 až 40 milimetrů v Jeseníkách. Srážky budou do víkendu v dešťové podobě včetně vysokých horských poloh.
Vodohospodáři státního podniku Povodí Odry řídí vodní díla spolupracující v rámci vodohospodářské soustavy operativně tak, aby nedošlo k žádné škodě jak na majetku občanů, podnikatelů, obcí i státu, tak na vlastních vodních říčních dílech. Proto jsou v současné době některé přehrady významněji předpouštěny tak, aby se průtoky v řekách poté při kulminačních přítocích do nádrží bezeškodně utlumily.
Během dnešního dne dochází ke zvýšení odtoku vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk na zhruba 20 krychlových za sekundu az vodní nádrže Šance na Ostravici asi 25 metrů krychlových za sekundu. Pokračují pokračují odtoky z vodních děl Morávka a Těrlicko, aby i na nich byl připraven retenční prostor k tlumení velkých vod. Současné zimní průtoky jsou velkými charakteristickými objemy vody oproti letním povodním, které mají převážně tak zvané štíhlejší povodňové vlny, ale násobně vyšší kulminační maxima.
Díky vysokým srážkám loni v prosinci, které pokračují i nyní, byly doplněny všechny zásobní prostory našich nádrží a jsou připraveny bezpečně dodávat vodu pro obyvatele i průmyslové podniky v letošním roce.
(hyš-šv)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Povodí Odry