Update cookies preferences

Neděle

26. ledna 2025

Nyní

Zítra

Svátek má

Bilance: Sedm let intenzivní péče o přírodu v oblasti Pradědu

5. 1. 2024

page.Name
V součtu 82 hektarů posečených a 25 hektarů obnovených jesenických horských trávníků, šest tisíc stromů vysazených, stovky nových oplocenek, tisíce oslovených návštěvníků. To jsou v číslech výsledky sedmiletého projektu na zlepšení stavu přírody v oblasti Praděd v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.

O bnovením pravidelného hospodaření chtěli ochránci tamní přírody podporovat a zachránit poslední jedinečné luk v oblasti Velké kotliny a nad Ovčárnou. Po druhé světové válce se totiž po několika stoletích předchozí péče přestalo pást a kosit, louky proto postupně začaly zarůstat, hlavně borůvčím. „Řada vzácných druhů rostlin a živočichů se proto přiblížila hranici dlouhodobého přežívání. Projekt jednoznačně prospěl takovým ohroženým rostlinám, jako jsou hořec jarní, sasanka narcisokvětá, violka sudetská, zvonečník hlavatý či hvozdík pyšný,“ vypočítává Radek Štencl z Agentur ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle Miroslava Haviry z téže agentury d o horských lesů chtěli ochránci vrátit listnaté stromy, které do nich patří. V náročných horských podmínkách se vysadilo více než šest tisíc stromů, především jeřábů ptačích, dále javory kleny a někde i jedle. „Protože mladým stromkům brání v růstu spárkatá zvěř, musely se všechny výsadby a někde i přirozené zmlazení oplotit. Proto bylo vybudováno 189 robustních oplocení o celkové délce 6,1 kilometru a dalších 1150 individuálních oplůtků,“ u v e dl Havira.

Z da se skutečně podaří ochránit jesenickou přírodu, záleží hlavně na lidech. Na těch, kteří tu žijí, i na těch, kteří sem jezdí. „Právě se naši dva terénní pracovníci neustále pohybovali na frekventovaných turistických trasách, kde návštěvníci seznamovali se zdejšími krásami is pravidly bezpečného a ohleduplného chování na horách. Počty lidí, kteří do hor míří, rostou, a je potřeba s nimi komunikovat,“ řekl Vít Slezák, také z AOPK ČR.

Součástí projektu byl i podrobný monitoring stavu lesů a vysokohorského bezlesí. Získané zkušenosti a zkušenosti odborníků AOPK ČR použijte při přípravě dalšího projektu. Ten by měl zajistit pokračování aktivní péče o vysokohorské bezlesí či vybrané partie horských lesů v období do roku 2029.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Jindřich Chlapek, Miroslav Havira