Dotace podpořila výsadbu 61 tisíc stromů na zemědělských pozemcích
23. 1. 2024
Zemědělci začali s pomocí dotace MZe sázet stromy na pozemcích, které zároveň využívají k pěstování plodin nebo k pasení dobytka. Loni tak do české krajiny přibylo na 610 hektarech 61 tisíc ovocných i lesních stromů. Podle ministra zemědělství Marka Výborného jde o vysazování dřevin na orné půdě a travních porostech.
„ To pomůže přírodě a zároveň i zemědělcům. Očekáváme, že se dřeviny trvale stanou nedílnou součástí krajiny a přispějí k lepší ochraně životního prostředí. Stromy rozčlení pole a zabrání tak erozi. Zemědělci zase mohu diverzifikovat výrobu bez snížení produktivity polí a například pasoucí se zvířata budou mít díky stromům zajištěný stín,“ řekl ministr.
Sazba dotace na založení agrolesnického systému, tedy na zajištění kvalitních stromků a jejich prvotní ochrany, je přes 108 tisíc korun na hektar. Sazba na následnou údržbu v dalších letech je téměř 19 tisíc korun na hektar za jeden rok. Podmínkou je, aby stromy na pozemku rostly minimálně pět let. Dotace je z 65 procent hrazena z národních a ze 35 procent z unijních zdrojů. První příspěvky za agrolesnictví vyplatí zemědělcům Státní zemědělský intervenční fond letos.
„ Zemědělci si mohou vybrat čím své pozemky osázejí. Dotace se poskytuje na 59 druhů lesních a ovocných dřevin, jako jsou například duby, lípy, jeřáby, jabloně, hrušně nebo třešně. Stromů musí být sto kusů na jeden hektar. Vysazovaný strom musí měřit minimálně 120 centimetrů, jde nám totiž o to, aby agrolesnický systém začal poskytovat přínos co nejdříve,“ uvedl Marek Výborný.
Dřeviny v agrolesnických systémech rozčleňují velké půdní bloky, zabraňují vodní a větrnou erozi i odnosu půdy v případě přívalových dešťů. Svým opadem a kořeny podílu organické hmoty v půdě změně struktury zachycení vody v krajině. Přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů pohlcování uhlíku a ukládání uhlíku v dřevní hmotě či půdě. Pomáhají také zajistit úkryt a potravu druhů vázaných na zemědělskou krajinu, například včelám, motýlům a dalšímu hmyzu nebo ptákům a drobným savcům, ať už jde o opylovače, ptáky či drobné savce.
(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook